[WARSZAWA] Bulwary nad Wisłą otwarte! Zobacz jak wyglądają po przebudowie
Warszawa doczekała się nowych Bulwarów Wiślanych. Są szersze niż dotychczas, pojawiły się na nich pawilony. Niebawem otworzą się punkty gastronomiczne, informacja turystyczna oraz toalety. Na przyszły sezon zaplanowana zacumowanie pierwszych barek z restauracjami i miejscami rozrywki.
Drugiego sierpnia otwarto pierwszy etap wyremontowanych Bulwarów Wiślanych na odcinku od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ul. Boleść. Inwestycję rozpoczął jeszcze prezydent Stefan Starzyński. Po wojnie, przez wiele lat bulwary były po prostu betonowym nabrzeżem. W końcu udało się. Po wieloletnim remoncie i problemach na budowie - upadłość generalnego wykonawcy, warszawiacy w końcu doczekali się nowych bulwarów, które mają stać się kolejnym salonem Warszawy.
Nowe bulwary są szersze o 6 metrów od dotychczasowych. Powstał dolny poziom w miejscu kamiennego nabrzeża. Dzięki temu będzie nie tylko więcej miejsca dla spacerowiczów, ale możliwe będzie także cumowanie statków - Nowe nabrzeże kryje w sobie zestawy niezbędnych przyłączy.
Na bulwarach powstały drewniane pergole z dachami wykonanymi z membrany PCV oraz dwa tarasy widokowe. Jeden nadwiesza się nad Wisła dokładnie na osi Zamku Królewskiego. Przybyła także zieleń - m.in. szpalery strzyżonych krabów i kwiaty. Z myślą o przyrodzie przygotowano także skrzynki-gniazda dla trzmieli zakopane w ziemi. Dla odwiedzających przygotowano zaś meble miejskie do siedzenia i leżenia.
Docelowo przy brzegu mają zacumować barki mieszczące ogólnodostępne kawiarnie i restauracje - pojawią się one jednak dopiero w przyszłym sezonie. Na razie mieszkańcom i turystom musi wystarczyć jeden pawilon, w którym znajdzie się informacja turystyczna, mała część gastronomiczna oraz WC. Jest to pierwszy w Warszawie obiekt, który stoi na tzw. pływakach ukrytych w nawierzchni promenady spacerowej. W razie powodzi - podniesie się i będzie się utrzymywał na powierzchni. Stalowe liny , którymi jest przytwierdzony do podłoża nie pozwolą mu odpłynąć.
W następnym roku ruszy przebudowa dalszych fragmentów bulwarów w stronę mostu Świętokrzyskiego.
Nowe bulwary zostały otwarte na odcinku pomiędzy ulicą Boleść a Mostem Śląsko-Dąbrowskim:
Więcej o otwarciu bulwarów na warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
Magazyn detalu architektonicznego. Cztery pomysły na rewitalizację
Woonerf - pierwszy miejski podwórzec w Łodzi
Memoriał Wolnego Słowa w Warszawie [ZDJĘCIA]
W tych miastach żyje się najlepiej [RANKING TOP 10]
Miejscy ogrodnicy: "Sadzenie kwiatków to nie obciach!" [WYWIAD]
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!