Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Takich realizacji możemy zazdrościć! Kampus uniwersytecki w Wiedniu.

Piotr Czaja

Nowy Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu to połączenie znakomitej architektury i ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Budynki kompleksu to świetna, współczesna architektura zaprojektowana przez najwybitniejsze pracownie architektoniczne z całego świata. Razem tworzą niezwykłe miejsce, do którego przychodzi się nie tylko aby zdobywać wiedzę, ale także aby przyjemnie spędzić czas.

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu
Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu
fot. Piotr Czaja

Wiedeń w pierwszym momencie kojarzy się głównie z imponującą architekturą Starego Miasta, Ringiem i wielką przebudową zapoczątkowaną przez Cesarza Franciszeka Józefa I, który w miejscu starych murów wytyczył elegancką aleję wokół której powstało mnóstwo imponujących gmachów publicznych.

Ale Wiedeń to także dynamicznie rozwiercające się miasto, z mnóstwem nowych inwestycji. Nowe wieżowce, osiedla mieszkaniowe, inwestycje w komunikację, ale także inwestycje związane z edukacją. Do najważniejszych z pewnością należy nowy kampus Uniwersytetu Ekonomicznego (Vienna University of Economics and Business), który BRYŁA odwiedziła przy okazji wizyty na gali wręczenia nagród dla najlepszego ceglanego budynku Wienerberger BRICK AWARD 2016. W fotogalerii obszerny pakiet zdjęć z naszej wizyty na terenie kampusu.

Cały kampus zlokalizowany został tuż koło linii metra zapewniającą wygodny dojazd dla 25 tysięcy studentów, 1,5 tysiąca nauczycieli akademickich oraz wszystkich pracowników. Za plan całego kampusu odpowiadają pracownie BUSarchitektur i BOA office we współpracy z LandschaftsArchitektur. Projekty poszczególnych budynków powierzone zostały różnym pracowniom architektonicznym. Gmachy to współczesna architektura o dynamicznych i śmiałych formach. Wszystkie jednak - pomimo bardzo różnych rozwiązań tworzy spójną całość.

Kampus zaplanowany został jako strefa wolna od samochodów. Pomiędzy budynkami dopuszczony został jedynie ruch pieszy. Dla samochodów została przeznaczona podziemna kondygnacja, w której zlokalizowano parking. Dla rowerzystów przewidziano liczne naziemne stanowiska, przy których można zostawić rower.

Ale tym, co z polskiej perspektywy zaskakuje chyba najbardziej jest fakt, że cały teren został pomyślany jako integralny fragment miasta. Nie znajdziemy tu żadnych szlabanów, kontroli dostępu, a wszelkie przestrzenie są dostępne do użytku publicznego. Pomiędzy budynkami znajduje się mnóstwo naturalnej zieleni, zbiorniki wodne oraz miejsca do wypoczynku - ławki, stoliki, leżaki, fotele chętnie wykorzystywane zarówno przez studentów w przerwach między zajęciami, jak i zwykłych Wiedeńczyków, którzy przychodzą w to miejsce odpocząć. W parterach budynków znajdują się liczne punkty usługowe - kawiarnie, restauracje, sale sportowe, sale zabaw dla dzieci czy nawet supermarket. Uniwersytet nie tworzy zamkniętej enklawy, ale stara się wciągnąć miejskie życie na swój teren, przy okazji zapewniając swoim studentom możliwość korzystania z różnych udogodnień i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

W skład całego kompleksu wchodzi 6 zespołów budynków:

 

ZOBACZ ZDJĘCIA KAMPUSU >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Takich realizacji możemy zazdrościć! Kampus uniwersytecki w Wiedniu.