Nowy gmach w kampusie UW. Jest taniej, ale efektownie
Uniwersytet Warszawski powiększył kampus na Powiślu. Projekt z pracowni APA Kuryłowicz, zrealizowano przy mocno ograniczonym budżecie
















Budowa nowej siedziby trwała tylko rok. Budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej. Uczą się w nim studenci wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej. Budynek zaprojektował zespół na czele z prof. Ewą Kuryłowicz. Projektanci musieli uwzględnić obecne realia finansowe, do dyspozycji mieli bowiem ograniczony budżet, o wiele mniejszy niż koszt stojącego obok gmachu BUW. Powstała w 1999 r. biblioteka (projekt pracowni Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego) kosztowała 80 mln dolarów, obiekt do dziś imponuje rozmachem i zastosowanymi materiałami. Elewację wykończono miedzią i zbudowano jeden z największych w Europie ogrodów na dachu. Zadbano też wtedy o wyszukane detale.
Projektanci nowego budynku UW musieli się jednak zmieścić w budżecie sięgającym 66,3 mln zł, dlatego obiekt może wydawać się ciasny. Zadbano o wykorzystanie każdej przestrzeni. Elewacja zewnętrzna jest oszczędna w zdobienia. Zastosowano tańsze materiały.
- Ściany między pokojami wykonane są z betonowych bloczków pomalowanych na biało, co podpatrzyłam na uniwersytetach amerykańskich. To proste rozwiązanie, nie wymaga żadnego kosztownego wykańczania. No i całkiem dobrze wygląda - mówi prof. Ewa Kuryłowicz.
Aby zaoszczędzić posadzki pokryto wykładziną z PCW i częściowo wywinięto ją na ściany, dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwiono sprzątanie oraz zaoszczędzono na zbędnych już cokołach. Ściany wykonano z laminatów, a ich ostre kolory mają ułatwić orientację w przestrzeni.
Na dachu udało się wybudować taras z ogrodem, jednak zamiast drewna zastosowano tańszą, celulozowo-silikonową imitację desek.
- Więcej o:
Takich realizacji możemy zazdrościć! Kampus uniwersytecki w Wiedniu.
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki