Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach

Projekt domu jednorodzinnego utrzymany jest w minimalistycznym, wyrazistym stylu. Bryła i kształt budynku wynikają z analizy otoczenia i chęci zapewniania mieszkańcom poczucia intymności oraz oddzielenia od sąsiednich zabudowań. By osiągnąć ten efekt architekci z INOSTUDIO zastosowali grę pustki i pełni. Z prostopadłościennej kostki nakrytej spadzistym dachem wycięli fragment w kształcie przestrzennej strzałki, dzięki czemu otrzymali atrium doświetlające wnętrze. Bo bokach wycięto dwie prostopadłościenne formy, a w uzyskanych w ten sposób otworach umieszczono wjazd do garażu z jednej strony, z drugiej duże przeszklenia.Te rozwiązania architektoniczne pozwoliły otworzyć perspektywę na otaczający las i nasycić budynek światłem odbitym przy jednoczesnym pozbawieniu elewacji okien.

Działka położona jest w bliskim sąsiedztwie lasu, ale jednocześnie wśród gęstej zabudowy jednorodzinnej. Lokalizacja wśród otaczającej zabudowy jednorodzinnej oraz widok na las wyznaczyły kierunek kształtowania budynku. Architekci zdecydowali się na zaprojektowanie rozłożystego budynku o łącznej powierzchni 280 metrów kwadratowych. Dom w parterze odcina się od sąsiadów poprzez brak okien w ścianach bocznych, jego wnętrze doświetlone jest przez wewnętrzne atrium.

Dom otwiera się w kierunku ogrodu i atrium. Na piętrze, poprzez wykrojenie kawałka dachu i utworzenie dwóch tarasów roztacza się widok na las oraz gliwicką radiostację. Geometrię dachu narzuciły zapisy planu miejscowego, w tym miejscu mogą powstawać jedynie domu zwieńczone dachem dwu lub czterospadowym, symetrycznym, prostopadłym lub równoległym do drogi.

Budynek ma zwartą i prostą bryłę, ciemną powłokę zewnętrzną i wycięcia w kolorze białym.Stwarza wrażenie niedostępnego ze względu na niewielką ilość przeszkleń w parterze i brak okien dachowych. Wnętrze jest zróżnicowane pod kątem wysokości i otwarcia na inne przestrzenie. Dynamiczna bryła tworzy kompozycję otwarcia i przysłony w zależności od funkcji pomieszczenia.W budynku jest dużo światła, ale nie jest on prześwietlony, ponieważ wnętrze oświetlone jest odbitym światłem dziennym, która wpada przez atrium.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 Atrium i tarasy na piętrze zostały zaprojektowane jako intymne miejsca zewnętrzne wewnątrz budynku. Atrium daje możliwość ciągłego kontaktu z przyrodą i ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, dzięki niemu natura została wprowadzona do środka. Dzięki doświetleniu budynku przez atrium oraz wycięcie w dachu uzyskana została nietypowa przestrzeń i ciekawa gra światła naturalnego bez konieczności zastosowania dodatkowych okien w ścianach bocznych oraz okien dachowych.

Tarasy na piętrze są częściowo osłonięte dachem, dzięki czemu sąsiedzi nie mają na nie wglądu, a przed domownikami rozpościera się widok na otoczenie. Na tarasy można wejść bezpośrednio z każdej z dwóch sypialni znajdującej się na drugiej kondygnacji. Wnętrze budynku podobnie jak zewnętrze utrzymano jest w minimalistycznym stylu. Kompozycja pomieszczeń i ich aranżacja odnosi się do atrium. W budynku zastosowano minimalistyczny detal: ukryto rynny, usunięto okap i kominy. Architekci zaprojektowali prosty kształt dachu, bez dodatkowych wykuszy i rozrzeźbienia bryły, nie ma też okien dachowych. Wszystkie te zabiegi pomagają w osiągnięciu energooszczędności budynku. 

Projekt domu powstał w pracowni architektonicznej: INOSTUDIO

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (23)
Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach
Zaloguj się
 • ttydzien

  Oceniono 20 razy 12

  Fajny, odważny projekt. Wiadomo, że nie dla każdego. Brawo.

 • Gość: jkb

  Oceniono 12 razy 10

  wnętrza dwa razy droższe od domu ale ogólnie bardzo fajny pomysł na kopertę, bez uszczypliwości, dobry projekt

 • yuo7leo9

  Oceniono 10 razy 6

  Dlaczego współczesne pomysły na domy są identyczne jak projekty biur korporacyjnych? Ja straciłabym apetyt siedząc przy stole, który przypomina salę konferencyjną. I to akwarium - bo szef musi cię mieć na oku

 • zuuuraw

  Oceniono 7 razy 5

  Z zewnątrz, szczególnie od frontu, bardziej od willi przypomina ściśle chroniony ośrodek dla szczególnie groźnych przestępców w rodzaju Trynkiewicza. Te siatkowe przesuwne bramy, szaro betonowe ściany bez okien. Brakuje tylko drutu kolczastego na zwieńczeniu siatki, no i wszechobecnych kamer.
  Gdyby mój nowy sąsiad kupił w pełni świadomie wąską i długa działkę na osiedlu już stojących, wcale nie najgorszych domów i postawił mnie i sąsiadowi z drugiej strony, szary bunkier bez okien przed moimi oknami pewnie bym go z miejsca ... polubiła .
  Mało kulturalnie tak wejść między ludzi i odwrócić sie do nich wszystkich d***

 • Gość: Ks

  Oceniono 16 razy 2

  Dom = ciepło, przytulność, nastrój, komfort, miękkość, światło, charakter, dusza, kolor, natura, itp.
  Ten kojarzy mi się z przechowalnią, poczekalnią, laboratorium.
  Na szczęście są różne gusta.

 • Gość: Sesa

  Oceniono 1 raz 1

  Warto przemyśleć projekt przed budową -oprócz wrażenia by mieć jednak funkcjonalny dom, a nie wtopę jak ten oto. Iluzja dużej ilości szyb, że będzie jasno -jednak ten dom będzie norowaty i to przez pół roku -słońce gdy mamy nie w zenicie jak światło ma wpadać do wewn. "dziury".
  Kuchnia -jedyne okno ma niskie na wejście które w niecce.
  Sypialnie na górze -tylko pojedyncze drzwi w skali metraży pokoi i to tylko na przeciwległą ścianę.
  Salon -byłby jasny, to ma taras w takim zagłębieniu, że słońce tam nigdy nie dojdzie.
  A już dla mnie mieć kuchnię, gdzie człowiek Tyle spędza z oknem na wycieraczkę pod drzwiami to najważniejsze pomieszczenie właśnie ma zupełnie tu zgubioną prywatność.

 • siinski siinski

  Oceniono 1 raz 1

  Pomysł fajny, realizacja wzorowa i mimo że nie jestem fanem minimalizmu ten dom do mnie przemawia.Niemniej w zdjęciach z sypialni padanie promieni słonecznych , wręcz prostopadłe do przeszklenia i wypełniające całą sypialnię od ściany do ściany ,przy tym ustawianiu domu (okno w kierunku wschodnim ale z 20-25 " przesunięciem na północ ) nie ma prawa zaistnieć. W rzeczywistości krótko po wschodzie pięknie oświetla ścianę z obrazami z lewej strony sypialni i może kawałek ściany z drzwiami wejściowymi do sypialni.Niemniej szacunek dla projektantów za wizję i dla inwestorów za odwagę i realizację .

 • lech2011

  Oceniono 5 razy 1

  a ja poproszę teraz o domki przytulne, a nie zimne biuro- czy magazyno- podobne.

 • Gość: gosc adblok

  Oceniono 1 raz 1

  reklama nie działa , adblok rządzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX