Kaszubski dom inspirowany ceglaną leśniczówką [PROJEKT]

Architekci i inwestor szukali formy dla domu, która będzie korespondowała z charakterystycznymi zabudowaniami na Kaszubach. Nie chcieli jednak tworzyć skansenu. "Przetłumaczyli" więc tradycyjną architekturę ceglanej leśniczówki na nowoczesną w wyrazie i nawiązującą do kontekstu bryłę.

Rozglądając się po okolicy w poszukiwaniu inspiracji, natrafili na ceglane leśniczówki i stare zabudowania kolejowe. Projekt domu, który opracowali, czerpie z formy zabudowy charakterystycznej dla Pomorza, przetwarza ją i uzupełnia o nowoczesne rozwiązania technologiczne, tak by przyszłym mieszkańcom żyło się w nim wygodniej, a sam dom nie był drogi w utrzymaniu. 

Architekci zaprojektowali parterowy dom na planie prostokąta pokryty dwuspadowym dachem bez naczółków. Dom jest nowoczesny, a jednocześnie wpisuje się w kontekst architektoniczny regionu. Uproszczona forma, rytmicznie rozmieszczone okna, które kadrują widoki na las i wątek ceglany podpatrzony w pomorskim budynkach decydują o wyrazie bryły. Ciemny dach kontrastuje z ceglaną fasadą.

Na elewacji wschodniej udało się utrzymać typowy dla leśniczówek regularny rytm czterech okien. Jedno z nich to okno gabinetu, a zarazem niezależne wejście do tego pokoju. Trzy okna zaplanowano w części kuchennej. Pomiędzy dwoma z nich znajdzie się długi ciąg mebli kuchennych, trzecie będzie miało postać  „zamurowanego okna”. Nadproże i nieciągłość ceglanych wątków muru na elewacji będą sprawiać wrażenie, jakby dom, choć nowy, podlegał kiedyś przeróbkom. Taki efekt pogłębi zastosowanie rozbiórkowej cegły wyrobionej ręcznie ponad 100 lat temu.

Energooszczędny dom

Przy projektowaniu leśniczówki architekci i inwestor poszukiwali rozwiązań energooszczędnych. I tak płyta fundamentowa pełni jednocześnie funkcję ogrzewania podłogowego i zarazem akumulatora ciepła. W projekcie starannie eliminowano mostki termiczne. Dlatego m.in. fundament ściany ceglanej nie ma połączenia z płytą fundamentową. To niezależna konstrukcyjnie ściana na osobnym fundamencie. Rozwiązania te, w połączeniu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, pozwolą niskim kosztem utrzymać w domu ciepło. To ważne, bo gospodarze tradycyjnych leśniczówek wspominali, że ich służbowe domy, choć urokliwe, są w zimie chłodne, a piece pochłaniają niestety bardzo dużo drewna.

Jaka myśl stoi za najlepszym domem świata? O Arce opowiada Robert Konieczny [WYWIAD]

Nowoczesna leśniczówka na polanie z panoramicznym widokiem

Panoramiczne okno salonu ma szerokość 6 m. i umożliwia podziwianie zachodu słońca na tle polodowcowej doliny. W zachodniej granicy działki jest skarpa o wysokości niemal 3 m, a poniżej łąki. W kierunku południowym widać szczyt Wieżycy z wieżą widokową. Okno zostało podzielone na dwie części otwierane oraz środkową stałą taflę o szerokości około 4 m. Rolety z moskitierami umieszczone pomiędzy warstwą ocieplenia a ścianą z cegły pozwolą na zasłonięcie okien w razie potrzeby i ochronę przed insektami. Wysokość pokojów na parterze to 3.20 m, a salonu – aż do ponad 7 m (pustka nad salonem).

Układ wnętrza

Główne wejście do domu zostało umieszczone na ścianie szczytowej, od strony północnej. Architekci zaplanowali dużą kuchnię z przestronną wyspą i wnęką spiżarnianą. Wnęka została zaplanowana w taki sposób, aby pogodzić efekt „przeszklenia od ściany do ściany” z wygospodarowaniem miejsca na przechowywanie.

Zasuwane wrota - inspiracja zabudowaniami kolei

Szukając detali i charakterystycznych elementów dla architektury Kaszub, autorzy zaobserwowali zasuwane wrota mocowane na stalowych prowadnicach w dawnym budynku kolejowym na stacji Wieżyca. Motyw ten również został zapożyczony, drzwi w takiej formie pojawiają się we wnętrzach i na zewnątrz w formie drewnianej okiennicy przesłaniającej panoramiczne przeszklenia. Drewniany taras znaczy wysunięta poza obrys bryły pergola. Ceglana leśniczówka ma zostać ukończona jesienią przyszłego roku. Jest budowana na leśnej polanie w Wieżycy. Dom jest przeznaczony na sprzedaż w cenie 780 tys. zł.

Projekt: Martyna Kordys i MIDI Architekci

Więcej informacji na stronie: www.domwiezyca.pl

ZOBACZ PROJEKT >>>

Więcej o:
Komentarze (35)
Kaszubski dom inspirowany ceglaną leśniczówką [PROJEKT]
Zaloguj się
 • andretti

  Oceniono 33 razy 19

  projekt teoretyczny który mimo to prezentuje niestety radosną twórczość a nie praktyczne projektowanie w myśl zasady "less is more". Pomieszczenia sanitarne powinny być w miarę zblokowane - tu są rozrzucone po przekątnych najbardziej jak to możliwe. Elewacja południowa zmarnowana na sypialnię i łazienkę (!) W łazienkach brak okien (!) Ciemny blat roboczy w kuchni (!) . Łazienka dla gości dostępna spod stołu jadalnego - dyskusyjne... wejście na piętro - na wizualizacjach po drabinie (!) na rzucie schody umieszczone w poprzek belek (!) ... sprawa nie zgrana z pokazanym układem konstrukcji, wchodząc walimy głową w belki... jak na projekt reklamowy - biednie.

 • menosky

  Oceniono 17 razy 11

  Tia... Kaszubi miejscowi lubią takie okna. Ja ponad 10 lat temu kupiłem działkę w tzw. Szwajcarii kaszubskiej z myślą o wyprowadzce z 3miasta. Stał tam stary budynek. Kupiłem jakieś meble ogrodowe, narzędzia, wyposażenie kuchenne....
  W ubiegłym roku 6 włamań, w tym 3 (jest sierpień) i nie ma już co wynieść. A policja? - Też kaszubska

 • andretti

  Oceniono 12 razy 10

  szkoda , że na wizualizacjach zapomniano o kominach ....
  jest kominek, jest kotłownia , więc muszą pojawić się duże kominy spalinowe ...
  co zmieni odbiór proporcji budynku.

  oczywiście kominy wcale nie muszą być na minus !

 • errorem

  Oceniono 10 razy 4

  Och, wiele bym dał aby zobaczyć, jak mieszkają ci wszyscy wybrzydzacze :> co się tu produkują :)

 • andretti

  Oceniono 8 razy 4

  nie rozumiem sensu projektowania "udawanego" okna.. inspiracja starą leśniczówką jest jak najbardziej OK, ale powoływanie się na rytm 4 okien po czym udawanie, że się go zamurowało to dla mnie znak że architekt nie potrafił dopasować aranżacji do przyjętej idei .

 • c_studio

  Oceniono 15 razy 3

  1.ładna wizualizacja 2.podoba mi się prosta forma 3. nie wszyscy mają dzieci 4. jak mają dzieci to jest poddasze 5. niektóre dzieci lubią spać w namiocie :) 5. dla mnie praktyczne jest tu właściwie wszystko 6. do ideału dodam zadaszony taras

 • nekaj

  Oceniono 2 razy 2

  errorem - ty nie kumasz, na czym polega rola krytyka - to nie ma znaczenia, jak mieszkają krytyczni forumowicze, bo rolą krytyka jest ocena według swojego gustu i wiedzy
  równie dobrze mógłbyś pytać, jak malują krytycy malarstwa albo jakie sztuki piszą krytycy teatralni - pytasz o to? nie sądzę...

 • maciej porembny

  Oceniono 4 razy 2

  Dom jakich tysiące zarówno na przedmieściach jak i wsiach północno zachodniej Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX