Dom z klocków zamiast mieszkania w bloku. Budowa trwała tydzień

Para architektów zamieniła 50-metrowe mieszkanie na wolnostojący dom o tej samej powierzchni. Z założenia koszty budowy i utrzymania budynku nie mogły przewyższać kosztów mieszkania w bloku.

„Dom z klocków” udało się postawić w siedem dni. Jest niewielki, zbudowany z prefabrykowanych elementów, które składa się na placu budowy tak jak klocki. Precyzyjnie zaprojektowane części wykonywane są na zamówienie w fabryce. Później przywozi się je na budowę, gdzie następuje montaż. Przed złożeniem domu na działce trzeba wylać jedynie betonowe, punktowe fundamenty.

Tak o swoim projekcie opowiada Maria Rauch:

 Cel był prosty – wykonać eksperyment i przenieść 50 mkw z warszawskiego osiedla na wieś. Stworzyć dom, od którego nie trzeba będzie uciekać. Miejsce, które będzie w całości nasze, w którym wakacje czuć przez cały rok.

Z ponad dwuletniego użytkowania wynika, że dom jest tańszy od poprzedniego mieszkania. Koszty utrzymania domu wynoszą około 500 zł miesięcznie biorąc pod uwagę ceny wody, ogrzewania (zaopatrzenie w drewno na cały sezon grzewczy z podziałem na miesiące). Mieszkanie o tej samej powierzchni, z którego rodzina się wyprowadziła, kosztowało 800 zł miesięcznie (w wyliczeniach uwzględniony jest czynsz dla wspólnoty mieszkaniowej w wysokości 470 zł i płatne dodatkowo rachunki za wodę, prąd i gaz).

'Dom z klocków' - budynek z prefabrykatów zbudowany w ciągu siedmiu dni, projekt: Maria Rauch, Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin'Dom z klocków' - budynek z prefabrykatów zbudowany w ciągu siedmiu dni, projekt: Maria Rauch, Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin fot. Agnieszka Majewska

Dom zmienia się wraz z potrzebami

W założeniu to dom miał się przystosować do potrzeb mieszkańców, a nie odwrotnie. Dlatego ma konstrukcję modułową, dzięki czemu można go rozbudować, gdy potrzeby rodziny się powiększą.

Meble z resztek i poszukiwanie ekologicznych rozwiązań

Architektom zależało na tym, aby ich dom był ekologiczny i naturalny, dlatego zaprojektowali go z myślą o maksymalnym wykorzystaniu materiałów. Tak narodził się pomysł, by meble kuchenne zbudować z resztek płyt CLT (płyty drewniane z klejonego drewna), które wykorzystano wcześniej do budowy ścian działowych. Materiał użyty do konstrukcji domu jest pozbawiony formaldehydów, zaimpregnowany olejem, a izolację wykonano z wełny drzewnej.

Dom z klocków ogrzewa się za pomocą kozy opalanej drewnem. Wytworzone ciepło jest rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń poprzez systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Ponadto duże przeszklenia od południa pomagają magazynować ciepło; to również otwarcia widokowe, dzięki którym przyroda wdziera się do środka. Ogrzewanie może być wspomagane pompą ciepła. Istnieje możliwość przyłączenia domu do sieci miejskiej lub zamontowania na dachu paneli solarnych.

 Dom z klocków w wersji M, L i XL dla każdego

Po tym, jak architekci pokazali swój dom światu, okazało się, że więcej osób marzy o podobnej zmianie. Korzystając z doświadczenia zdobytego przy własnej budowie architekci opracowali projekt domu z klocków w trzech rozmiarach S, M i L (50 mkw.,75 mkw.,100 mkw.). Najmniejszy z nich w stanie deweloperskim kosztuje w przybliżeniu 200 tys. zł. Cena jest określana każdorazowo w zależności od aktualnych cen materiałów budowlanych oraz zakresu współpracy między architektem a przyszłymi mieszkańcami (dostosowanie projektu do działki i przygotowanie opracowania zgodne z indywidualnymi wymaganiami). Więcej informacji na stronie: architekturaszytanamiare.

'Dom z klocków' - budynek z prefabrykatów zbudowany w ciągu siedmiu dni, projekt: Maria Rauch, Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin'Dom z klocków' - budynek z prefabrykatów zbudowany w ciągu siedmiu dni, projekt: Maria Rauch, Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin fot. Agnieszka Majewska

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Projekt: Maria Rauch, Zofia Rauch, Tomasz Żemojcin

Powierzchnia użytkowa 50 mkw., powierzchnia działki 1500 mkw.

 
Więcej o:
Komentarze (53)
Dom z klocków zamiast mieszkania w bloku. Budowa trwała tydzień
Zaloguj się
 • mariuszjakubek

  Oceniono 26 razy 18

  ekologia.... i dom opalany drewnem i dwa samochody na podjeździe. Ekologia made in poland

 • fafarafafafa

  Oceniono 31 razy 17

  200 tyś. za kostkę z dykty o pojemności średniego garażu??? Musiałbym na głowę upaść.

 • captain_planet

  Oceniono 21 razy 17

  Artykuł sponsorowany? Widzę to tak: para architektów zrobiła projekt taniego domku, dogadała się z wykonawcą prefabrykatów a teraz promuje swój produkt. Normalna biznesowa sytuacja a nie radosna ucieczka na wieś.

 • kasztanna

  Oceniono 33 razy 17

  do tych kosztow utrzymania domu nalezalo by doliczyc koszt utrzymania 2 samochodow w celu dojazdu do pracy...

 • tullianum

  Oceniono 12 razy 10

  A ile kosztuje coroczne olejowanie drewna?

 • nurek76

  Oceniono 20 razy 10

  Takie bzdury, ze szkoda czytać:
  - dom ogrzewany kozą na drewno - czyli co godzinę, dwie trzeba dorzucić do pieca. Rano wstajesz, w domu zimno, chyba że stawałeś w nocy 3 razy dołożyć. O wyjedzie na kilka dni zimą zapomnij - rury pozamarzane,
  - "Ponadto duże przeszklenia od południa pomagają magazynować ciepło" - pokażcie mi szybę która będzie miała lepszy współczynnik przenikania ciepła od ściany. Serio, chętnie taką poznam. Chyba, że te ściany są ze sklejki bez ocieplenia, wtedy ok.

 • tk

  Oceniono 14 razy 8

  Widziałem takie w fawelach w Ameryce Południowej, ale tam się aż bardzo tym nie chwalili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX