Zabytkowa fabryka fortepianów "Calisia" w Kaliszu zyska drugie życie

Trzy lata temu firma FB Antczak kupiła dawną fabrykę fortepianów "Calisia" i postanowiła stworzyć w niej kompleks biurowo-hotelowy. Obiekt poddano rewitalizacji i rozbudowie. Pod koniec roku zostanie oddany do użytku publicznego.

Pół roku przed końcem prac firma FB Antczak zdradziła pierwsze efekty rewitalizacji. W ostatnich tygodniach odsłonięto odnowioną elewację, na której zawisły odrestaurowane medaliony, zdobiące fasadę istniejącej od w 1878 r. fabryki fortepianów Calisia. Pokazano też pierwsze fragmenty kamiennej posadzki wewnątrz budynku.

- W naszej opinii rewitalizacja jest jednym z trendów, bez którego niemożliwy jest dziś zrównoważony rozwój centrów miast. Trend ten widać dobrze na rynkach europejskich, gdzie modernizowane perełki architektury idealnie uzupełniają ofertę nieruchomości. Chcemy, by Calisia One już niedługo stała się jedną z wizytówek miasta. Budynek ma swój niezaprzeczalny potencjał, a my krok po kroku przywracamy mu dawną świetność

- podkreśla Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak. 

W Calisia One będzie działał m.in. pierwszy w okolicy hotel Hampton by Hilton z blisko 100 pokojami, salami konferencyjnymi, centrum fitness, SPA oraz basenem. W drugiej części budynku zaprojektowano biura w standardzie klasy A.

Warto podkreślić, że wszelkie prace przy budynku 'CALISII' prowadzone są na podstawie pozwolenia i pod stałym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto inwestycja w trakcie procesu certyfikacji, jest oceniana pod kątem wpływu na środowisko naturalne, komfortu przyszłego użytkownika, zarządzania projektem, prowadzenia procesu budowy czy zużycia energii.

Więcej o:
Komentarze (13)
Zabytkowa fabryka fortepianów "Calisia" w Kaliszu zyska drugie życie
Zaloguj się
 • oyayebye

  Oceniono 2 razy 2

  Calisia, muzeum, KWK Thorez, muzeum, stocznie, muzea. Qwa, przecież to były zakłady pracy.

 • olaszulc

  Oceniono 2 razy 2

  Pięknie odnowiony,ale po co te ciemne żebra na dachu.

 • komercyjny02

  Oceniono 3 razy 1

  Fabryka Fortepianów i Pianin „Calisia” - powstała z odebranej właścicielom (bez odszkodowania) i upaństwowionej Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger, rok zał. 1978.

  Renoma Calisii była raczej niska, albowiem w procesie produkcyjnym nie przestrzegano elementarnych reguł. Na przykład do budowy pianin używano drewna nie do końca osuszonego!
  Nikt sobie chyba nie wyobrażał, że w konkursie szopenowskim kiedykolwiek można by użyć fortepianów Calisia.

  Rodzina Fibigerów starała się o zwrot przynajmniej jednego z dwóch budynków fabrycznych (tego zbudowanego dawno temu; o zwrocie hali fabrycznej dobudowanej już po II Wojnie Światowej nie było mowy), by móc wznowić wytwarzanie instrumentów wysokiej klasy. Naturalnie, bezskutecznie.

 • matka_bosaka

  Oceniono 2 razy 0

  To nie jest rewitalizacja. To jest gentryfikacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX