Planty w Jaworznie na nowo
Centrum Jaworzna zmienia się nie do Poznania. W miejscu, w którym dawniej znajdowała się kopalnia, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaplanowali nowoczesny park z wodnym placem zabaw.

















Projektanci stworzyli wodny plac zabaw wraz z zagospodarowaniem części jaworznickich plant powstałych na terenie byłej kopalni. Założenie tworzy zespół zatopionych w zieleni okrągłych placyków połączonych ze sobą strumykami spływającymi do centralnej części. Sam wodny plac został usytuowany w samym środku założenia. Architekci otoczyli go zazielenionymi pagórkami, nieco zagłębiając obiekt w stosunku do istniejącego terenu. Dzięki temu jego użytkownicy nie są na widoku przechadzających się głównymi alejkami spacerowiczów.
Wodny charakter placu podkreśla posadzka, której wzór nawiązuje do rozbryzgującej się wody i jest tłem dla kolorowych zabawek. Wokół placu zaprojektowane zostały siedziska dla rodziców, by mogli w komfortowy sposób obserwować bawiące się dzieci. Budynek techniczny wraz z toaletami ukryty został w jednym z otaczających pagórków, od strony głównej alei.
Wokół placyków umieszczono drewniane siedziska, gdzie w zakolach - mając zieleń za plecami - można odpocząć, posłuchać szumiącej wody strumyka lub spotkać się z przyjaciółmi. Pojawiła się także rozpięta nad kamieniami siatka zachęcająca do poleżenia i patrzenia w niebo. Całość dopełnia starannie zaprojektowana zieleń w postaci szumiących traw, kolorowych krzewów i łąk kwietnych.
Projekt zakładał zachowanie istniejących, drzew zlokalizowanych w południowej części założenia. Teraz zapewniają one cień użytkownikom w upalne dni. Placyki dzięki swojej formie zbliżonej do koła tworzą przytulne wnętrza zachęcające do integracji, a dzięki połączeniom między sobą tworzą harmonijne i spójne założenie.
- Więcej o:
Rezydencja Horyzontalna pod Warszawą - dom, w którym przegląda się las. Budowa trwa
Najstarszy wiszący most żelazny w Europie jest w Ozimku. Był wzorem dla mostu Golden Gate w San Francisco
Elektrownia wiatrowa Józefa Antosa, czyli "gigantyczny wentylator" na środku pola. Budował ją 25 lat
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę