Najlepszy budynek w Polsce znowu triumfuje! Bałtyk laureatem Nagrody Quadro

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu - BRYŁA ROKU 2017 - ponownie doceniony. Tym razem autorzy projektu - holenderskie biuro MVRDV oraz Natkaniec/Olechnicki Architekci - zostali uhonorowani nagrodą im. Jana Baptysty Quadro za najlepszy budynek ub. roku w stolicy Wielkopolski.

Nagroda Quadro

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana co roku za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu. Nagrodę ustanowił w kwietniu 1999 Zarząd Miasta Poznania. Nazwa nagrody nawiązuje do architekta miasta Poznania, działającego w epoce renesansu – Jana Baptysty Quadro, twórcy między innymi ratusza poznańskiego.

Bałtyk znów najlepszy

Nowoczesny biurowiec Bałtyk znajduje się w samym sercu Poznania. To pierwsza realizacja w Polsce jednej z najbardziej uznanych pracowni architektonicznych na świecie - MVRDV (we współpracy z pracownią Natkaniec/Olechnicki Architekci).. 16-piętrowy budynek od początku budził kontrowersje. Zarzucano mu przeskalowanie i niewpisywanie się w otaczającą przestrzeń. Jednych oburza, innych zachwyca, ale jedno jest pewne - obok tego obiektu nie można przejść obojętnie.

To bardzo ważny projekt, podczas pracy nad nim powstało 300 makiet. Oczywiście projekt zaczął się od hejtu. Ludzie sprawdzali, czy w ogóle jestem Polakiem, czy mogę tutaj budować. Podobne kontrowersje budzi teraz mój najnowszy projekt we Wrocławiu. Ale cały czas kocham Poznań, nadal chcę tu inwestować. I zadbam o to, żeby Bałtyk starzał się szlachetnie.

- mówił inwestor Piotr Voelkel w imieniu nieobecnej szefowej MVRDV, Natalie de Vries, podczas odbioru nagrody Quadro.

20 statuetka, ale pierwsza dla obcokrajowców

Mimo, że w tym roku odbyła się jubileuszowa 20. edycja nagrody, jest to pierwsza statuetka, którą przyznano zagranicznej pracowni.

Nieregularna bryła Bałtyku jest prawdziwym dziełem sztuki. Jest dominantą widoczną z różnych części miasta i z każdej strony wygląda inaczej. Godna uwagi jest też część publiczna, czyli plac – zwany Przystanią – między Bałtykiem i Concordią.

- podsumował wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski.

Wśród pozostałych nominowanych znalazły się kamienice mieszkalne przy ul. Przemysłowej 33 (Insomia) i ul. Poznańskiej 1 (Litoborski + Marciniak), dom jednorodzinny POZ_1 przy ul. Cynamonowej (PL.architekci) oraz zagospodarowanie południowej części starego koryta Warty (Mariusz Więcek).

Więcej o:
Komentarze (2)
Najlepszy budynek w Polsce znowu triumfuje! Bałtyk laureatem Nagrody Quadro
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • poprostuczlowiek

    Oceniono 1 raz 1

    Przeciez golym okiem widac, ze budynek jest obcym elementem w przestrzeni tego miejsca i miasta. I co z tego ze zostal uznany za naj... Nie tutaj , na pewno nie tutaj, to zalosne.

  • Gość: adi

    Oceniono 2 razy -2

    Nie wiem co w nim takiego pięknego, bryła ciosana siekierą... Wygląda jakby miał za chwilę wywrócić się na bok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX