Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Patchwork Łódź” – rusza konkurs architektoniczny organizowany przez Echo Investment

Redakcja Pressland/WG

Jak będzie wyglądała Łódź przyszłości? Jakiej przestrzeni potrzebują jej mieszkańcy? Gdzie i w jaki sposób będą mogli wypoczywać i spędzać czas? Echo Investment ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny dla studentów Wydziałów Architektury i Urbanistyki zatytułowany „Patchwork Łódź”. Zadaniem jest opracowanie koncepcji projektu przestrzeni publicznej na terenie byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, obejmującej południową część rewitalizacji strefy wielkomiejskiej w Łodzi. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Łodzi, a w komisji konkursowej zasiada m.in. architekt William J. Sebring, partner w renomowanej amsterdamskiej pracowni STIR Architecture. Nagrodami w konkursie są staże w najlepszych biurach architektonicznych: STIR Architecture (Amsterdam) i Medusa Group (Warszawa/Bytom) oraz 4-dniowa wycieczka do Amsterdamu i Ultrechtu.

"Patchwork Łódź" - konkurs architektoniczny
"Patchwork Łódź" - konkurs architektoniczny
Fot. mat. organizatorów
"Patchwork Łódź" - konkurs architektoniczny
"Patchwork Łódź" - konkurs architektoniczny
Mat. organizatorów

Celem konkursu jest zaprojektowanie przez uczestników koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla południowej części obszaru rewitalizacji strefy wielkomiejskiej w Łodzi. Ma ona uwzględniać przede wszystkim przestrzenie publiczne na terenie byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, gdzie Echo Investment rozpoczęło budowę wielofunkcyjnej inwestycji Fuzja. Projekt będzie się składał z czterech budynków mieszkaniowych z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się również przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. Mieszkańcy oraz użytkownicy Fuzji będą mogli skorzystać z licznych udogodnień, wśród których są usługi car sharingu, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, punkty odbioru paczek czy ładowarki elektryczne.

Fuzja - nowa inwestycja Echo Investment na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Proj. medusa group


- Kolejna część pofabrycznego imperium Karola Scheiblera się zmienia. Księży Młyn, tak jak kiedyś był miastem w mieście, tak i dzisiaj zachowuje swoją różnorodność. Obok mieszkań powstają biura, sklepy, restauracje, Akademickie Centrum Designu, punkty usługowe i pokoje hotelowe. Udaje się tu zachować industrialnego ducha miejsca oraz wielofunkcyjność, która sprawia, że każdy może korzystać i użytkować tę przestrzeń. Inwestorzy nie zamykają swoich projektów, ale otwierają je na otoczenie, aby stały się integralną częścią miasta. W ramach inwestycji deweloperskich powstają publiczne, ogólnodostępne przestrzenie wysokiej jakości. Tym bardziej cieszy, że do ich projektowania zapraszani są studenci. Współpraca biznesu z nauką już nie raz przyniosła ciekawe efekty i jestem przekonana, że tak samo będzie w przypadku tego projektu.

mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Remont zabytkowej elektrowni na terenie dawnego imprerium Karola Scheiblera

Chcemy, żeby fragment Łodzi, na terenie którego tworzymy Fuzję, był przyjazny i pełny życia. Niedostępny do tej pory kwartał zabudowy pofabrycznej zamieniamy w otwartą, publiczną przestrzeń zachęcającą do interakcji społecznych. Do ceglanych budynków magazynowych i produkcyjnych zaprosimy nowych użytkowników: pracowników biur, gości hotelowych, mieszkańców oraz smakoszy i miłośników jedzenia, dobrej kawy czy spotkań z przyjaciółmi. Z konkursem wychodzimy poza teren inwestycji, żeby zintegrować Fuzję z istniejącą tkanką miejską. Ważna jest dla nas cała przestrzeń, w tym ogólnodostępne tereny zielone i place publiczne. Kreatywne podejście do jej zaprojektowania jest niezwykle istotne dla stworzenia miejsca, w którym każdemu będzie się żyło przyjemniej. Zachęcamy młodych adeptów architektury i urbanistyki do uważnego przyjrzenia się przestrzeni byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera i opracowania ciekawych pomysłów, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia jej użytkowników.

mówi Anna Malarczyk-Arcidiacono, dyrektor projektu Fuzja.

Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie studenci uczelni wyższych wydziałów bądź kierunków architektury, urbanistyki lub planowania przestrzennego. W konkursie można brać udział indywidulanie lub w zespołach 2-osobowych.

Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do 15 listopada 2019 r. poprzez stronę internetową www.fuzja-echo.pl/patchwork. Prace konkursowe należy złożyć do końca lutego 2020 r. Ogłoszenie wyników konkursu oraz przyznanie nagród i wyróżnień nastąpi 31 marca 2020 r.

Inwestor, we współpracy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, przygotował atrakcyjne nagrody, wśród których znalazły się: wyjazd na miesięczną praktykę zawodową do Amsterdamu do pracowni STIR Architecture, wraz z pokryciem kosztów utrzymania przez organizatora konkursu oraz miesięczną praktykę zawodową w pracowni architektonicznej Medusa Group w wybranej lokalizacji (Warszawa lub Bytom), z pokryciem przez organizatora kosztów zakwaterowania.

Dodatkowo dla wszystkich, którzy znajdą się na podium, przewidziano czterodniowe wyjazdy studyjne do Amsterdamu i Utrechtu, połączone ze zwiedzaniem obu miast. Towarzyszyć im będzie architekt z biura STIR Architecture, który pokaże najnowsze realizacje swojej pracowni.

Zapraszamy do udziału w konkursie! Regulamin jest dostępny na stronie internetowej>>

Konkurs "Patchwork Łódź"
Konkurs "Patchwork Łódź"
Mat. organizatorów
    Więcej o:

Skomentuj:

„Patchwork Łódź” – rusza konkurs architektoniczny organizowany przez Echo Investment