Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu przeszedł metamorfozę. Wygląda świetnie!

mat. architektów/red. WG

Amfiteatr Muszelka w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu został rozbudowany. AMAYA ARCHITECI zaprojektowali nowoczesny, szanujący ducha epoki obiekt, który znakomicie wpisał się w otoczenie.

Amfiteatr Muszelka w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Proj. AMAYA ARCHITECI
Amfiteatr Muszelka w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Proj. AMAYA ARCHITECI
Fot. Tomasz Zakrzewski

Amfiteatr Muszelka znajduje się w parku imienia Jacka Kuronia w Sosnowcu, w dzielnicy Kazimierz Górniczy - ostatniej w całym Zagłębiu Dąbrowskim dzielnicy górniczej. Powstały w latach 60. XX wieku park, był darem górników z kopalni KWK “Kazimierz” dla okolicznych mieszkańców. Pracownicy kopalni samodzielnie wytyczali szerokie ścieżki i ustawiali ławki.

Park im. Jacka Kuronia (przez mieszkańców nazywany "Ośrodkiem") ze zbiornikiem wodnym Leśna to jedno z najspokojniejszych miejsc w Sosnowcu. Częścią założenia była muszla koncertowa z amfiteatrem, która wiele lat niszczała i świeciła pustkami. Na szczęście, na początku 2018 roku rozpoczęły się prace przy modernizacji Muszelki wraz z otoczeniem w parku im. Jacka Kuronia. Projekt przygotowało katowickie biuro AMAYA ARCHITEKCI.

Otwarty w połowie 2019 roku amfiteatr prezentuje się teraz świetnie. Architekci zaprojektowali obiekt nowoczesny ale szanujący ducha epoki, świetnie wpisujący się w parkowe otoczenie. Zadbali również o to, by podczas budowy nie została uszkodzona żelbetowa łupina amfiteatru z lat 60. - dobrano pale wkręcane, które nie powodują drgań.

Zobacz także: Metamorfoza muszli koncertowej w Gdyni z nagrodą "Czas Gdyni">>

Rzut Muszelki ukształtowany został wachlarzowo - osie rozchodzą się promieniście od sceny amfiteatru. W obrysie budynku powstał zadaszony taras. Zadaszenie wykonano z membrany rozpiętej na stalowych łukach biegnących po przekątnych ośmiu pól, które tworzą drewniane belki konstrukcji.

Zarówno elewacje jak i wnętrza są w monochromatycznej, ciemnej kolorystyce. Bryłę ocieplono wyeksponowaniem konstrukcji z drewna klejonego.

Bardzo ciekawie prezentuje się dekoracyjne oświetlenie, umieszczone na linach rozpiętych nad widownią. Pomiędzy pylonami powstał neon "Muszelka" z liternictwem stylizowanym na lata 60. XX wieku, stanowiący element lokalnej tożsamości. Na budynek kas i reżyserki powrócił, widoczny na oryginalnej dokumentacji a od dawna nie istniejący, zegar ze szklaną tarczą.

Rozbudowa i renowacja amfiteatru Muszelka w Sosnowcu jest znakomitym przykładem mariażu starego z nowym. Architektom z AMAYA ARCHITECI gratulujemy udanej realizacji!

Amfiteatr Muszelka w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Proj. AMAYA ARCHITECI
Amfiteatr Muszelka w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Proj. AMAYA ARCHITECI
Fot. Tomasz Zakrzewski

Amfiteatr Muszelka

Adres: Sosnowiec, Park imienia Jacka Kuronia, ul. Brunona Jasieńskiego, dzielnica Kazimierz Górniczy

Autor: Biuro AMAYA ARCHITEKCI, mgr inż. arch. Bartosz Majewski, mgr inż. arch. Agnieszka Majewska

Współpraca: mgr inż. arch. Stanisław Jasik, Mgr Inż. Arch. Anna Dimter, Mgr Inż. Arch. Joanna Nowrot, konstrukcja Biuro ARCON Katowice, mgr inż. Wojciech Wojtaszek, mgr inż. Bartosz Baczyński, Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Inwestor: Gmina Sosnowiec

Powierzchnia działki: 3524 m2

Powierzchnia użytkowa: 394 m2

Data projektu: 2016

Data realizacji: 2019

Skomentuj:

Amfiteatr Muszelka w Sosnowcu przeszedł metamorfozę. Wygląda świetnie!