Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aż 13% muzeów na świecie może przestać istnieć z powodu pandemii. Zapraszamy na debatę z architektami i dyrektorami muzeów

Mat. prasowe/red. WG

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na całej kulturze. Jakie potrzeby stoją dziś przed instytucjami muzealnymi i jak mogą na nie opowiedzieć architekci? Zapraszamy na dwie dyskusje w ramach debaty "Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”.

Debata "Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii"
Debata "Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii"
Mat. organizatorów

W ostatnich latach obserwowaliśmy prawdziwy "boom" na nowe placówki muzealne. Na całym świecie otwierano kolejne muzea a budowy nowych obiektów pięły się ku górze. Jak podaje UNESCO i Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, w latach 2012-2020 liczba muzeów wzrosła o 60 procent.

Pandemia, która odcisnęła piętno na całej kulturze, nie oszczędziła także ich. Mówi się, że aż 13% z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19.

Choć w Polsce muzea i galerie mogą już działać to niewątpliwie zmagają się z pytaniami o przyszłość. Długotrwałe zamknięcie, odwołanie wydarzeń towarzyszących wystawom, zablokowanie komercyjnej działalności polegającej np. na wynajmowaniu przestrzeni na eventy - to wszystko sprawiło, że muzea znalazły się w niecodziennej sytuacji. Te, które mogły szybko dostosować się do nowych warunków, przeniosły się ze swoją ofertą do świata on-line. Ale wirtualna działalność ma inną specyfikę niż ta, która realizuje się w stałym fizycznym kontakcie ze zwiedzającymi. Zasady społecznego dystansu i zachowania sanitarnego reżimu sprawiły, że także architekci przeprojektowują swoje myślenie o przestrzeni muzealnych obiektów i wystaw. Jakie więc potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci?

To tylko część zagadnień, nad którymi wspólnie zastanowią się uczestnicy debaty „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”, w ramach której już 9 września odbędą się dwie dyskusje - o godz. 17.00 „Muzeum w nowej rzeczywistości” i  o godz. 18.00 „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International, specjalizującej się w projektowaniu architektury i ekspozycji muzealnych.

W dyskusji wezmą udział dyrektorzy muzeów oraz reprezentanci biur architektonicznych pracujących nad muzealnymi realizacjami. Goście debaty spotkają się w przestrzeni Galerii Nizio.

Zobacz także: Nizio Design International - najważniejsze realizacje i projekty>>

  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN reprezentować będzie z-ca dyrektora ds. programowych Jolanta Gumula.
  • Przedstawicielami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego nowy budynek powstaje na warszawskim Placu Defilad, będą dyrektorka Joanna Mytkowska oraz kurator Tomasz Fudala.
  • Uczestnikiem dyskusji z ramienia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które w sierpniu tego roku otworzyło nowy budynek, a w listopadzie 2020 oficjalnie uruchomi wystawę stałą, będzie dyrektor Robert Supeł.
  • Z kolei Mirosław Nizio z Nizio Design International oraz Szczepan Wroński z WXCA i Konrad Grabowiecki ze studia BBGK Architekci zaprezentują podczas dwóch odsłon dyskusji perspektywę projektantów.

Przypominamy, debata odbędzie się 9 września (środa) o godzinie 17:00 i będzie emitowana online w kanałach społecznościowych instytucji i pracowni uczestniczących w wydarzeniu.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku>>

Skomentuj:

Aż 13% muzeów na świecie może przestać istnieć z powodu pandemii. Zapraszamy na debatę z architektami i dyrektorami muzeów