Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nizio Design International - najważniejsze realizacje i projekty

WG

Mirosław Nizio projektowania uczył się w Nowym Jorku. Tam studiował i pracował w latach 1989-2001. Po powrocie do Polski założył biuro Nizio Design International, które dziś ma na swoim koncie ma wiele ważnych realizacji - budynków, scenografii, upamiętnień i ekspozycji muzealnych. Wybraliśmy 11 realizacji i projektów Nizio Design Inernational, które warto znać.

Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Proj. Nizo Design International
Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Proj. Nizo Design International
Mat. Nizio Design International

Muzeum Powstania Warszawskiego - ekspozycja główna

Ekspozycja główna, otwartego 31 lipca 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego była pierwszym ogromnym sukcesem Mirosława Nizio w Polsce. Multimedialna ekspozycja stworzona razem z Jarosławem Kłaputem i Dariuszem Kunowskim była przełomem w polskim świecie muzealniczym. Nie ma tutaj klasycznych gablot i plansz z niezrozumiałymi opisami. Nowoczesna wystawa pozwala "dotknąć historii". Do jej stworzenia wykorzystano najnowsze techniki, nie odwracając się jednak od starszego pokolenia. Sercem ekspozycji jest 12-piętrowa, przebijająca strop bryła. Z korpusu odlanego ze stali dobiega miarowe dudnienie, przypominające mocne bicie serca.

Przeczytaj także: Mirosław Nizio: Kilka ważnych muzealnych projektów w życiu zrobiłem [WYWIAD]>>

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

W 2009 roku pracownia Nizio Design International zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Wsi Kieleckiej na projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - muzeum-pomnika pamięci ofiar pacyfikacji wsi Michniów z 12 lipca 1943 roku. Budowa trwa do dziś - obecnie trwają pracę nad montażem wystawy. Ogromne wrażenie robi pełna symboliki bryła Mauzoleum, którą tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi

Zobacz także: Prace nad Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie nabrały tempa. Mamy nowe zdjęcia>>

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - wystawa główna

Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to kolejna ważna stołeczna realizacja Mirosława Nizio. To największa multimedialna wystawa o charakterze narracyjnym jaka do tej pory powstała w polskich muzeach. Zespół projektowy pod wodzą Mirosława Nizio dedykowany do stworzenia ekspozycji liczył 40 osób. W realizacji i pracach budowlanych brało udział około 100 osób - lokalnych rzemieślników i artystów rozsianych po całej Polsce. Aż 7 tysięcy m kw. powierzchni ścian zapełniono specjalnie zaprojektowanymi elementami scenograficznymi. Znajdziemy tu m.in. galerie "Las", "Miasteczko", "Na Żydowskiej ulicy" czy "Zagłada".

Przeczytaj więcej o wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN>>

Wystawa Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku

Otwarty w 2014 roku Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku to edukacyjno-muzealny projekt Nizio Design International znajdujący się w dawnej synagodze. W odrestaurowanej XVIII-wiecznej synagodze stworzono ekspozycję pokazującą życie dawnego żydowskiego miasteczka. Wszystko to przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Sercem ekspozycji jest piękna szklana birma wzorowana na XVIII-wiecznym oryginale.

Muzeum Polskiej Wódki - wystawa

Projekt wnętrz Muzeum Polskiej Wódki został wyłoniony w konkursie w 2014 roku. Zaprojektowana przez pracownię Mirosława Nizio ekspozycja pokazująca historię popularnego trunku, umieszczona została w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser". Do dyspozycji gości jest pięć galerii tematycznych, pełnych nowoczesnych, multimedialnych instalacji.

Przeczytaj więcej o Muzeum Polskiej Wódki w warszawskim Koneserze>>

Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Zoom Natury w Janowie Lubelskim to ogromny park rekreacji (o powierzchni ponad 10 ha) położony nad Zalewem Janowskim. To obiekt, w którym zabawie i rekreacji towarzyszy nauka, zdobywanie wiedzy o bogactwie przyrody. Kompleks składa się z kilku obiektów, w których znalazły się między innymi nowoczesne laboratoria i multimedialne ekspozycje. Nizio Design International zaprojektowała wszystkie budynki, elementy małej architektury i ekspozycję. Nie zapomniano również o ekologii - zainstalowano tu m.in pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Przeczytaj więcej o parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim>>

Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Otwarte 17 marca 2016 roku Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce instytucja upamiętniająca Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. Bryła budynku zaprojektowana przez Nizio Design International jest prosta, ale mieści w sobie całą masę symboli i znaczeń. Z zewnątrz przypomina typowy budynek mieszkalny przekryty tradycyjnym dwuspadowym dachem. Budynek to żelbetowa konstrukcja pokryta blachą kortenowską. Zderzono tu symboliczną wizję domu, kojarzącego się z miłością i bezpieczeństwem z formami kompozycyjnymi wyrażającymi niepokój i zagrożenie. Pracownia Nizio Design International zaprojektowała też wystawę stałą Muzeum, której centralną częścią jest podświetlony kubik, czyli symboliczna replika domu Ulmów.

Przeczytaj więcej o Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej>>

Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie

Nowe Muzeum Narodowe Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie to największa inwestycja muzealną na Ukrainie. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada Nizio Design International Mirosława Nizio we współpracy z ukraińską pracownią Projekt System LTD.  Forma architektoniczna budynku jest wyobrażeniem idei wydobycia na światło dzienne celowo skrywanej prawdy o Hołodomorze (Wielkim Głodzie). Ukryta pod ziemią bryła z charakterystycznym rozciętym dachem wymiar symboliczny.

Przeczytaj więcej o Memoriale Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie>>

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

W listopadzie 2018 roku pracownia Nizio Design International zwyciężyła konkurs architektoniczno-urbanistyczny na nowe skrzydło Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt przewiduje stworzenie nowej obszernej i wygodnej strefy wejściowej Muzeum od strony ulicy Towarowej, nowe zagospodarowania terenu, związane ze zmianami organizacji ruchu zwiedzających oraz stworzenie dodatkowej strefy magazynowej. Nowoczesne, przeszklone budynki strefy wejściowej zachowują ludzką skalę i świetnie wtapiają się w otoczenie.

Wystawa "Krzysztof Penderecki- Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku" w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach

W listopadzie 2019 roku, w 86. urodziny Krzysztofa Penereckiego otwarto w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach wystawę "Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku". Zaprojektowana przez Nizio Design International ekspozycja, ma na celu wprowadzić zwiedzających w pełen dźwięków świat artystycznych dokonań i wybitnych dzieł kompozytora. Wystawa stanowi jedność z minimalistyczną architekturą kampusu w Lusławicach.

Przeczytaj więcej o wystawie w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach>>

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920

Projekt pracowni Nizio Design International zajął pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-rzeźbiarskim na koncepcję pomnika Bitwy Warszawskiej 1920, który stanąć ma na Placu na Rozdrożu w Warszawie. Decyzja jurorów wywołała sporo kontrowersji. 23-metrowy, zatopiony w zieleni monument z gwiaździstą fontanną, przypomina gigantyczną wskazówkę zegara słonecznego. Obrócenie bryły w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jest symbolem odwrócenia biegu historii.

Przeczytaj więcej o projekcie pomnika Bitwy Warszawskiej 1920>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nizio Design International - najważniejsze realizacje i projekty