Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
Jedna z najważniejszych publikacji Muzeum Architektury we Wrocławiu – książka "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy – właśnie wróciła do oferty wydawniczej Muzeum Architektury we Wrocławiu. Teraz można ją kupić w formie cyfrowej, wzbogaconej o nowy rozdział.
Książka "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" została wydana w 2016 roku, w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Nakład obu wersji szybko się wyczerpał i obecnie jest to pozycja niedostępna na rynku wydawniczym. Tymczasem wpłynęła ona znacząco na rozwój badań nad twórczością jednej z najważniejszych architektek w powojennej Polsce, pierwszej kobiety z dyplomem architektki uczelni wrocławskiej, oraz przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o powojennym, architektonicznym i kulturalnym, dziedzictwie stolicy Dolnego Śląska.
"Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" nie jest jedynie monografią ważnej osobowości polskiej architektury, ale przede wszystkim wielowątkową, barwną opowieścią o budowaniu nowej tożsamości jednego z najdziwniejszych miast w powojennych granicach Polski.Jadwiga Grabowska-Hawrylak uczestniczyła bowiem niemal we wszystkich etapach odbudowy i tworzenia „nowego" Wrocławia. To właśnie on był największym patchworkiem i to nad nim pracowała przez całe życie zawodowe. Miasto, jakie zastała w 1945 roku, było organizmem rozdartym na strzępy, które trzeba było na nowo pozszywać. Mimo zmieniających się wytycznych, mód i obowiązujących tendencji, „łaty" wstawione przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak do dziś należą do najciekawszych. Niemal wszystkie zaraz po zbudowaniu zajęły ważne miejsce w zbiorowej wyobraźni. Pojawiając się na pocztówkach i w poświęconych miastu publikacjach, dowodziły nowoczesności powojennego Wrocławia.
Wersja cyfrowa książki została wzbogacona o nowy rozdział "Architektki", w którym autor – korzystając z pracy twórczej Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak – śledzi kolejne etapy procesu (współ)projektowania przez kobiety powojennych krajobrazów polskich miast.
- Więcej o:
Trzonolinowiec, zwany wisielcem. Eksperyment konstrukcyjny
Wystawa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak - wrocławski Manhattan w Nowym Jorku
Sedesowce, czyli wrocławski Manhattan
Hala Stulecia we Wrocławiu zagrała w filmie "Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży" arenę Głodowych Igrzysk
Hans Poelzig - architekt, nauczyciel, artysta
Czy Elon Musk kupi zamek w Głogówku na Opolszczyźnie?
Finisaż wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” w MCK. Trzy wydarzenia z udziałem zagranicznych gości
Ostatni kiosk Ruchu został zamknięty. Kioski były nieodłączną częścią polskiego krajobrazu