Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WASZE PROJEKTY: dom-eko

red

Ekologia to coraz częściej jedno z kryteriów branych pod uwagę podczas budowy domu. Co zrobić, aby nasz budynek nie tylko był przyjazny dla środowiska ale jeszcze ergonomiczny w użyciu? Dwójka architektów Marcin Grzyb i Włodzimierz Sidorczuk z pracowni SIGR sc przedstawia projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.

wasze projekty, polska architektura, dom, sigr
Projekt domu jednorodzinnego autorstwa Marcina Grzyba i Włodzimierza Sidorczuka współtworzących pracownię architektoniczną SIGR sc
SIGR sc Marcin Grzyb Włodzimierz Sidorczuk

 

 

Marcin Grzyb i Włodek Sidorczuk stworzyli projekt domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 400 m.kw., w którym proponują rozwiązania gromadzące i zatrzymujące energię słoneczną.

 


- Przekrój budynku zaprojektowany został  w taki sposób aby zimowe niskie słońce poczynając od listopada a kończąc na marcu w okresie najchłodniejszych miesięcy docierało wgłąb domu. Promienie słoneczne padają na wewnętrzną, masywną ścianę kumulującą, wykonaną z czarnego granitu. Jest to wewnętrzny bufor ciepła. Zgromadzona energia cieplna zostaje stopniowo oddawana do wnętrza domu ogrzewając tym samym kolejne pomieszczenia. Ściana ta jest również granicą pomiędzy strefą ciepłądomu(usytuowaną od południa) oraz strefą zimną od północy. Te dwa różne ośrodki termiczne (chłodny i ciepły) wywołują samoistny ruch powietrza oparty na podstawowych zasadach fizyki. Ciepłe powietrze unosząc się do góry zasysa zalegające na dole zimne powietrze. Następuje naturalna wymiana mas powietrza, która jest regulowana przez użytkowników domu. Latem chłodne powietrze z zimnej strefy domu schładza cieplejszą południową część. Zimą cieplę powietrze ogrzewa te pomieszczenia od północnej strony domu - opisują swoją koncepcję architekci.


 

Dodatkowo odpowiednio dobrane w domu od południa i zachodu szkło przepuszcza promieniowanie słoneczne do wnętrza, jednocześnie dzięki wysokim parametrom izolacyjności ogranicza jego wydobycie się na zewnątrz.

 

 

Dodatkowymi elementami wspomagającymi bierne systemy energooszczędności domu są zupełnie nowatorskie aktywne systemy techniczne jak np. system ogrzewania budynku.  Niestety prototypowe rozwiązania techniczne ich producenta nie pozwalają architektom na tym etapie wyjawić zasady ich działania.

 

Marcin Grzyb i Włodek Sidorczuk to absolwenci studiów magisterskich Politechniki Warszawskiej (2003,2000r) oraz University of Detroit Mercy (1999,1996r) dodatkowo rozszezali swoja wiedzę na uczelniach Technische Universitat Karlsruhe w Niemczech oraz Technische Universiteit Eindhoven. Razem tworzą pracownię architektoniczną SIGR sc (www.sigr.pl)

 

 

Wśród ich osiągnięć znajdują się m. in. projekty: Smart Business Center w Etten-Leur 2000r. Holandia-projekt wybrany do realizacji, projekt modernizacji przestrzeni publicznej ul. Marszałkowskiej-zwycięska praca konkursowa i realizacja projektu 2001, 2004r., projekt i II nagroda w konkursie na Memorial Jana Pawła II, Pl. Pilsudskiego w Warszawie 2005r.(praca zespołowa). Mają na koncie również współpracę przy wielu realizacjach zagranicznych w Słowacji, Indiach i USA.

 

 

Architekci obecnie tworzą w sektorze retail, biurowym oraz prywatnych indywidualnych projektów, realizowanych na specjalne zamówienia.

 


---------------------------------------------------------------------------------------------

Ty też chcesz podzielić się z innymi czytelnikami swoją twórczością? Pamiętaj, że cały czas zbieramy projekty - najciekawsze zaprezentujemy w cyklu publikacji WASZE PROJEKTY.

 

Zapraszamy!

 

 

Jeśli chcesz nam przesłać swoje prace zrób to na adres:

brylujemy@gazeta.pl

Wizualizacje powinny być w formacie jpg.

Do projektów dołączcie krótki opis i kilka słów o sobie

 

 

 

Zobacz także:

 

Inne prace z cyklu Wasze Projekty

 

EXPO 2010 - TOP 10 narodowych pawilonów

 

Mały wielki domek

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: dom-eko