Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wakacje w dawnej przystani rybackiej

coolcia

Idealne miejsce dla miłośników przyrody skandynawskiej. Zaprojektowany w pracowni TYIN tegnestue Architects domek nad jeziorem w norweskiej miejscowości Aure można wynająć na wakacje.

architektura światowa, przystań rybacka, Norwegia, rewitalizacja, przebudowa, drewno
Malowniczy krajobraz otoczenia.
www.tyinarchitects.com / photos by Pasi Aalto / www.pasiaalto.com

Norwegia słynie z jezior i lasów. Od setek lat rybołówstwo to nie tylko silna gałąź gospodarki tego kraju, ale także niezwykle popularne hobby jego mieszkańców. Z tego powodu nad wybrzeżem skandynawskim spotkamy wiele starych przystani rybackich o charakterystycznej architekturze. Wiele z tych obiektów wymaga modernizacji ze względu na zły stan techniczny. Architekci z pracowni TYIN tegnestue Architects stanęli przed zadaniem przywrócenia do życia XVII wiecznej chaty rybaka. Do problemu podeszli kompleksowo.

Stan budynku nie pozwalał na dalsze użytkowanie, dlatego inwestor postanowił rozebrać starą konstrukcję, by wznieść nową. Zarówno forma, jak i materiały zostały zaczerpnięte ze starego obiektu. We wnętrzach znalazły się też meble z dawnej chaty, np. stół do patroszenia ryb.

 

Podczas rozbiórki okazało się, że powodem powolnego zapadania się konstrukcji budynku było niestabilne, piaszczyste podłoże. Nowy budynek został więc wzmocniony poprzez pale fundamentowe, zagłębione na osiem metrów w grunt. Poza elementem stabilizującym, został także poszerzony obrys obiektu.

Ściany budynku są mobilne, unoszą się, na odpowiednich zawiasach w górę. W ten sposób, wraz z tarasem tworzą otwartą przestrzeń. Niektóre ruchome elementy elewacji są wykończone płótnem, przez które przebija się światło, dekorując w ten sposób prostą formę budynku.

Cały proces inwestycji skupił się na czerpaniu korzyści z otaczającego środowiska, przedsiębiorstw i mieszkańców. Materiały okładzinowe, użyte w odbudowie, to przede wszystkim drewno sosnowe, pochodzące z lokalnych lasów. Podobnie elementy, jak okna czy drzwi, zostały wyprodukowane przez lokalnych rzemieślników. Miało to na celu promocję regionu i jego bogactwa.

Nowy wizerunek „domu na wodzie” to także nowa funkcja. Dom można wynająć. To doskonałe miejsce dla osób, które lubią wędkować czerpać przyjemności z dobroci natury.

 

Skomentuj:

Wakacje w dawnej przystani rybackiej