Ascetyczne szarości betonu. Japoński blok w duchu minimalizmu

Piotr Nef-edit

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie z jakim współczesnym stylem kojarzy się Japonia to niewątpliwie byłby to minimalizm. W Japonii proste i maksymalnie oszczędne w formie budynki są dosyć popularne. W Europie taka architektura byłaby szokująca. Mimo iż świat jest globalną wioską jest jeszcze wiele obszarów, które są różnie postrzegane zależnie od miejsca i lokalnej kultury.

BLOOM - japoński blok w duchu minimalizmu
BLOOM - japoński blok w duchu minimalizmu
Hiroyuki Ito Architects fot. Makoto Yoshida

Bloom to projekt japońskiej pracowni Hiroyuki Ito Architects. W zlokalizowanym na przedmieściach Tokio budynku znajduje się 10 mieszkań, z czego część to dwupoziomowe apartamenty.

Prosta bryła budynku z kilkoma przesunięciami na poziomie poszczególnych kondygnacji wykonana jest z betonu, który jest głównym materiałem, nie tylko konstrukcyjnym, ale także elewacyjnym oraz wnętrzarskim. Poza betonem pojawia się tu jeszcze szkło i odrobina jasnego drewna, które ma za zadanie przełamać ciężką i zimną paletę szarości. Wszelkie detale zostały ograniczone do absolutnego minimum.

W części dziennej strefa kuchenna i wypoczynkowa zostały zaznaczone wysokością i materiałem posadzki. Wewnętrzne drzwi w mieszkaniach wykonane zostały ze szkła, co umożliwia optyczne powiązania pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Wszystkie mieszkania w bloku posiadają balkony. Te jednak również są potraktowane inaczej niż w typowych europejskich rozwiązaniach. Mają wysokie ściany i tylko otwarcia na kształt okien. Tym samym są raczej przedłużeniem wnętrza i zapewniają dużo większą intymność.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Czy odnaleźlibyście się w takich minimalistycznych wnętrzach?

A w Polsce? Śmieszne, przerażające, pasjonujące - reportaże o naszej architekturze. E-booki dostępne na publio.pl >>

Zdjęcie Beast ZESTAW PĘDZLI OKRĄGŁYCH 661050Zdjęcie GLOBALL Pędzel bez rączki LAKIEROWANY 44445331Zdjęcie ŚNIEŻKA FARBA DO BETONU BETON POSADZKA 10L SZARA JASNA
Beast ZESTAW PĘDZLI OKRĄGŁY...GLOBALL Pędzel bez rączki L...ŚNIEŻKA FARBA DO BETONU BET...
źródło:Okazje.info

Skomentuj:

Ascetyczne szarości betonu. Japoński blok w duchu minimalizmu