Ascetyczne szarości betonu. Japoński blok w duchu minimalizmu

Piotr Nef-edit

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie z jakim współczesnym stylem kojarzy się Japonia to niewątpliwie byłby to minimalizm. W Japonii proste i maksymalnie oszczędne w formie budynki są dosyć popularne. W Europie taka architektura byłaby szokująca. Mimo iż świat jest globalną wioską jest jeszcze wiele obszarów, które są różnie postrzegane zależnie od miejsca i lokalnej kultury.

BLOOM - japoński blok w duchu minimalizmu
BLOOM - japoński blok w duchu minimalizmu
Hiroyuki Ito Architects fot. Makoto Yoshida

Bloom to projekt japońskiej pracowni Hiroyuki Ito Architects. W zlokalizowanym na przedmieściach Tokio budynku znajduje się 10 mieszkań, z czego część to dwupoziomowe apartamenty.

Prosta bryła budynku z kilkoma przesunięciami na poziomie poszczególnych kondygnacji wykonana jest z betonu, który jest głównym materiałem, nie tylko konstrukcyjnym, ale także elewacyjnym oraz wnętrzarskim. Poza betonem pojawia się tu jeszcze szkło i odrobina jasnego drewna, które ma za zadanie przełamać ciężką i zimną paletę szarości. Wszelkie detale zostały ograniczone do absolutnego minimum.

W części dziennej strefa kuchenna i wypoczynkowa zostały zaznaczone wysokością i materiałem posadzki. Wewnętrzne drzwi w mieszkaniach wykonane zostały ze szkła, co umożliwia optyczne powiązania pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Wszystkie mieszkania w bloku posiadają balkony. Te jednak również są potraktowane inaczej niż w typowych europejskich rozwiązaniach. Mają wysokie ściany i tylko otwarcia na kształt okien. Tym samym są raczej przedłużeniem wnętrza i zapewniają

 
    Więcej o: