Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ruchome pokoje pozwalają na dowolną aranżację. Nowoczesny dom z Teheranu

Piotr Czaja

Dom Sharifi-ha z pewnością wyróżnia się dzięki ruchomej elewacji tworzonej przez obracane pokoje. Za nietypowym pomysłem stoi jednak praktyczna idea - możliwość kreowania wnętrz otwartych i zamkniętych w zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców i dostosowania ich do irańskiego klimatu.

Dom Sharifi-ha w Teheranie, proj. Nextoffice Alireza Taghaboni
Dom Sharifi-ha w Teheranie, proj. Nextoffice Alireza Taghaboni
fot. Salar Motahari

W tradycyjnym irańskim budownictwie występowały dwa rodzaje pokoi dziennych - Zemestan-Neshin i Taabestan-Neshin. Pierwszy z nich był pokojem letnim - posiadał duże przeszklenia i otwarcia, podczas gdy drugi, pełniący funkcję pokoju zimowego otwierał się jedynie w minimalnym stopniu co zabezpieczało wnętrza przed mroźną zimą. Projektanci z pracowni Nextoffice Alireza Taghaboni postanowili nawiązać do tej tradycji, ale w nowoczesny sposób. Zaproponowali pokoje, które dzięki specjalnemu mechanizmowi można obracać, dzięki czemu mogą one otwierać się na zewnątrz, bądź tworzyć intymne i kameralne wnętrze.

fot. Parham Taghioff

Dom Sharifi-ha zlokalizowany jest na wąskiej, miejskiej działce - stąd stosunkowa duża wysokość budynku i rozplanowanie wszystkich funkcji na aż siedmiu kondygnacjach. Poza ruchomą elewacją frontową światło do wnętrza dostaje się także poprzez szklane dachy - jeden znajdujący się nad centralną pustką wokół której zorganizowane są pomieszczenia mieszkalne oraz przez drugi - stanowiący rodzaj płytkiego zbiornika wodnego w niedużym ogrodzie przed domem. Przepuszczone przez wodę światło doświetla dwie kondygnacje podziemne, w których zlokalizowano basen, część sportową i rekreacyjną. Refleksy tworzone przez wodę dodają pomieszczeniom niezwykłej atmosfery.

Parter został przeznaczony na parking i pomieszczenia techniczne. Pierwsze i drugie piętro to część dzienna, na wyższych kondygnacjach zlokalizowano sypialnie, pokój gościnny oraz pomieszczenie biurowe znajdujące się w jednym z ruchomych pokoi.

Ruchoma elewacja frontowa to z pewnością ciekawe rozwiązanie formalne, ale pozwala także na dowolną aranżację wnętrza w zależności od potrzeb - może mieć ono charakter nasłonecznionego pokoju z dużym tarasem, ale jeśli zaistnieje taka potrzeba wystarczy obrócić pokój, aby powstało kameralne wnętrze skoncentrowane na przestrzeni wewnątrz budynku.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Ruchome pokoje pozwalają na dowolną aranżację. Nowoczesny dom z Teheranu