Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom-namiot

gabkun

Dom-namiot zaprojektowany przez architektów z FAR frohn&rojas został nazwany Wall House. Składa się bowiem z wielu ustawionych warstwowo ścian i przepierzeń, które tworzą zacienione miejsca zarówno wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Ten dom, który powstał nieopodal autostrady na prowincji w Chile, zaprojektowano dla małżeństwa, które na emeryturę wraca z Berlina do Chile.

Wall House
Wall House

 

 

Żywopłot otaczający działkę w okolicach Santiago, to "pierwsza ściana" - zdaniem architekta Marca Frohna. Drugi mur to biała siatka wykonana z polimerów, która otacza sam dom. Wykonana jest z materiałów wykorzystywanych zwykle w szklarniach, paski aluminium wplecione w siatkę mają za zadanie odbijać lub absorbować promienia słońca w zależności od potrzeby.

 Za siatką kryje się zacienione podwórze, dodatkowo otoczone moskitierą. Sam budynek wykonano ze szkła i poliwęglanu, opartych na drewnianej konstrukcji nośnej. Konstrukcja ta jest dodatkowo wykorzystywana wewnątrz jako wbudowane w ściany regały. Fasada przypomina nieco Curtain House zbudowany przez Shigeru Bana w 1999 roku.

 Na parterze domu znajduje się przestrzeń mieszkalna i sypialnia z wyjściem na taras, a na piętrze mieści się przestrzeń robocza. Praktycznie nie ma wewnętrznych ścian, jedynie kuchnia i łazienka są oddzielone betonowymi ścianami nośnymi.

 Ten dom to pierwszy ważny projekt firmy, która powstała w Niemczech, ale dziś ma też biura w Chile i w Meksyku.

 

 

Skomentuj:

Dom-namiot