Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Shenandoah Retreat House - idealne do odpoczynku

graberski

Tuż przy prawej odnodze rzeki Shenandoah w stanie Virginia powstał idealny dom do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Shenandoah Retreat House został zaprojektowany przez pracownię Carter Burton Architects i zapewne szybko zyska sobie wielu naśladowców.

Carter Burton Architects
Carter Burton Architects

Projekt powstał na zamówienie pary, która pracuje w Instytucie Zdrowia w Nowym Jorku. Jednym z głównych założeń był fakt, że inwestorzy potrzebowali miejsca, gdzie mogliby wyjechać i w spokoju odpocząć. Dodatkowo miejsce miało służyć wyjazdom ze znajomymi. Wśród wymagań były dwa domy. Jeden, główny, z dwoma sypialniami, dwoma łazienkami oraz przestrzenią dzienną oraz drugi dla gości także z dwoma sypialniami, oddzielną łazienką oraz kuchnią. Architektom udało się zrobić więcej niż ktokolwiek by się spodziewał.

Budynek idealnie został wkomponowany w otoczenie. Został tak usytuowany, że z okien widać pobliskie góry oraz rzekę. Jego bryła składa się wielu mniejszych, drewnianych pomieszczeń, które zostały połączone ze sobą za pomocą betonowej bazy. Po stronie zachodniej znajduje się duży, wielopoziomowy taras. Dopasowuje się on do kształtu wzgórza, na którym dom stoi. Po wschodniej stronie znajduję się cztero piętrowa wieża, sięgająca wysokością lini drzew. Oddziela ona część sypialnianą od reszty domu. Dodatkowo pełni jeszcze jedną funkcję: służy jako mała galeria sztuki. Inwestorzy, poza dobrym gustem architektonicznym, mają jeszcze własną kolekcje obrazów. Skrzydło, w którym znajduję się główna sypialnia, zwrócone jest lekko w strone lasu, aby utworzyć bardziej intymną atmosferę. Wszystkie pomieszczenia mają okna skierowane na południe, dostarczając najlepszego widoku. Od strony północnej architekt specjalnie zaprojektował grubsze ściany, aby uniknąć niepotrzebnej utraty ciepła.

Cała konstrukcja wybudowana została na betonowych słupach. Dzięki temu woda, która spływa po wzgórzu nie będzie się gromadzić na stojącym na jej drodze budynku. Dzięki temu stworzyły się także naturalne kondygnacje w domu. Aby w ogóle wejść do obiektu trzeba najpierw pokonać betonowy mostek. Oryginalny styl znalazł swoje odzwierciedlenie także i w środku. Większośc mebli jest na stałe przytwierdzona do podłogi. Przykładem jest chcociażby przeszklona jadalnia, w której wokół drewnianego stołu ustawione zostały ławy. Także i wszystkie szafy są wkomponowane w ściany. Ciekawostką jest to, że przesuwane panele, które pełnią rolę drzwi do szaf mają także inne przeznaczenie: służą jako płótna do malowania (syn właścicieli jest artystą).

Shenandoah Reatreat House jest świetnym przykładem nowoczesnej willi postawionej daleko poza miastem. Ciężko jest znaleźć lepszy pomysł na miejsce, w którym można odpocząć po ciężkim tygodniu pracy, zrobić impreze czy nawet wyjechać na całe wakacje. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę liczbę atrakcji, które okoliczna przyroda zapewnia. Miejmy nadzieje, że będzie powstawało coraz więcej takich projektów nie tylko w Stanach, ale także i w Polsce.

Skomentuj:

Shenandoah Retreat House - idealne do odpoczynku