Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niewinny jak aniołek - House Alta Norlandera

fryc

Miał wyglądać jakby zrobiło go dziecko. Dlaczego nie spodobał się sąsiadom? Przecież to Szwedzi wynaleźli bezstresowe wychowanie.

House Alta pod Sztokholmem, Johannes Norlander
House Alta pod Sztokholmem, Johannes Norlander
fot. Rasmus Norlander

House Alta, Johannes Norlander 

 

 

Niespełna 35-letni Johannes Norlander to spec od superfunkcjonalnych i radosnych wariacji na temat popularnych brył. Używając głównie bieli i czerni łączy ze sobą ostrosłupy, walce, graniastosłupy - jak na lekcji geometrii w podstawówce.

 



House A&B, Włochy, Johannes Norlander

 

Albo jak w wierszyku dla dzieci, gdzie ''prostokąt i trójkąt oraz dwa kwadraty dom zbudowały, czysty, chociaż nie bogaty" (Łukasz Kaniewski, Czarodziejska Kura Nr 2).

 



popielniczka, Johannes Norlander

 

Należy do najmłodszego pokolenia szwedzkich architektów. Wraz z ojcem prowadzi w Sztokholmie firmę, w której oprócz budynków projektuje i wytwarza również stoły, krzesła i popielniczki.

 

 

House Alta, Johannes Norlander 

 

 

Jego Villa Älta (dom jednorodzinny, 160 m. kw.) stoi na omszałej, porośniętej trawą skale, ma kanciastą, ostro pościnaną bryłę płaski dach i nierównomiernie rozmieszczone okna różnej wielkości, niektóre od podłogi sięgają prawie po sufit.

 



House Alta, wnętrze

 

Na parterze znajduje się tzw. ''pokój gościnny" oraz kuchnia, na piętrze - sypialnie i biblioteka.

 

 

House Alta, wnętrze 

 

 

Od stóp do głów bielusieńka (daje znać o sobie stypendium, które Norlander spędził w kraju samurajów), tak w środku jak i na zewnątrz - białe schody, szafki, drzwi, stoły i krzesła, na piętrze nawet białe połyskujące podłogi.

 

 

House Alta, wnętrze, beton na podłodze 

 

 

Aby zachować kontrolę nad realizacją projektu studio Jonannes Norlander Arkitektur nie tylko zaprojektowało, ale i wybudowało dom (m.in. z betonu).

 

 

Projekt House Alta, Johannes Norlander

 

 

 

 

W rozmowie z Beatrice Galilee z Icon Norlander niewinnie wyjaśnia, że chciał by willa przypominała pracę dziecka. Ale dodaje zaraz: ''wiesz, są takie dzieci, coś z gatunku: p...ć kontekst". Mieszkańcy Älta, 15 minut od centrum Sztokholmu (domki ze spadzistymi dachami równiutkimi jak spod igły stoją tu na małych działeczkach) docenili wysiłki. ?Pozwali mnie do sądu - mówił Norlander w tym samym wywiadzie - Ale sędzia stanął po mojej stronie".

 

 

Skomentuj:

Niewinny jak aniołek - House Alta Norlandera