Domy na wydmach
Pierwszym skojarzeniem, przynajmniej u części z Was, to zapewne architektura nadmorska rodem z amerykańskich filmów. Chcemy zaprezentować bardziej nowoczesne koncepcje domów jednorodzinnych otoczonych wydmami.
Chyba najbardziej popularnym typem domu przy plaży jest klasyczny sześcian o dużym tarasie wychodzącym na stronę morza. Rodzaj takiego domu był nam wpajany przez wszystkie książki oraz filmy amerykańskie. Przykładem właśnie takiego obiektu jest Dune House w Północnej Karolinie w USA . Został on wybudowany w 1973 roku przez państwa Dorrier. Jest to klasyczny dom o czterech sypialniach o przeznaczeniu czysto rekreacyjnym. Elewacja jest oczywiście wyłożona modnymi w tamtych czasach panelami.
W ramach ogólnego rozwoju, także i domy przy plażach doczekały się modernizacji. Chcielibyśmy zaprezentować dwa nowoczesne przykłady domów stojących na piaszczystych wydmach.
Pierwszy zaprojektowany został przez portugalskie biuro Pereira Miguel Arquitectos. Wybudowany w 2008 roku Dune House można zobaczyć na własne oczy w Comporcie w Portugalii . Obiekt wydaje się być idealnie wkomponowany w otoczenie. Bryła obiektu przypomina linie wydm, w których jest on schowany dzięki czemu sprawia on wrażenie, jakby istniał tam od samego początku. Nie jest to do końca dziwne, gdyż teren został sztucznie dostosowany do projektu.
Dom podzielony jest na odrębne sekcje, z których w każdej znajdziemy odmienne widoki. Architekt projektując ten obiekt przewidział także, że tereny takie jak wydmy ulegają ciagłym zmianom co tylko urozmaici i tak już ciekawe widoki. Na elewacji zastosowano głównie beton w połączeniu z drewnem, co daje bardzo ciekawy efekt idealnie komponujący się w otoczenie. Także i wnętrze utrzymane zostały w dość surowym klimacie.
Zupełnie innym przykładem jest Villa in the Dunes projektu Zandbelt&vandenBerg. Obiekt ten także został oddany w zeszłym roku i powstał w Hoek van Holland w Holandii . Architektura tego domu jest zupełnie inna niż Dune House w Portugalii. Bardziej surowa bryła powoduje, że nie jest on idealnie zintegrowany z otoczeniem.
Wejście do obiektu znajduje się w pochylonej w stronę terenu ścianie. Można uznać, że przypomina ono trochę wejście do magazynu a nie do domu jednorodzinnego. Na poziomie wejścia znajduje się także sypialnia gościnna. Piętro wyżej znajdziemy salon oraz kuchnie z jadalnią. Na najwyższym poziomie znajduje się główna sypialnia. Wszystko utrzymane jest w bardzo surowym jednak nowoczesnym stylu. Praktycznie każda elewacja wykonana została z rożnych materiałów co nie wszystkim może przypaść do gustu.
Porównując przykład domu przy plaży z lat 70-tych oraz nowo wybudowanych nowoczesnych obiektów w Portugalii i Holandii trzeba przyznać, że architektura willi na wydmach zmierza w bardzo ciekawym kierunku. Kwestią gustu natomiast pozostaje, który z przytoczonych przykładów jest, kolokwialnie mówiąc, fajniejszy. W każdym razie miejmy nadzieje, że i polskie wybrzeże doczeka się większej ilości ciekawych i oryginalnych budynków.
- Więcej o:
- architektura
- dom jednorodzinny
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową