Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy na wydmach

tag

Pierwszym skojarzeniem, przynajmniej u części z Was, to zapewne architektura nadmorska rodem z amerykańskich filmów. Chcemy zaprezentować bardziej nowoczesne koncepcje domów jednorodzinnych otoczonych wydmami.

dune house, portugalia, dom jednorodzinny, pereira miguel arquitectos
Dune House
www.pm-arq.com

 

 

Chyba najbardziej popularnym typem domu przy plaży jest klasyczny sześcian o dużym tarasie wychodzącym na stronę morza. Rodzaj takiego domu był nam wpajany przez wszystkie książki oraz filmy amerykańskie. Przykładem właśnie takiego obiektu jest Dune House w Północnej Karolinie w USA . Został on wybudowany w 1973 roku przez państwa Dorrier. Jest to klasyczny dom o czterech sypialniach o przeznaczeniu czysto rekreacyjnym. Elewacja jest oczywiście wyłożona modnymi w tamtych czasach panelami.

 

 

Dune House

 


W ramach ogólnego rozwoju, także i domy przy plażach doczekały się modernizacji. Chcielibyśmy zaprezentować dwa nowoczesne przykłady domów stojących na piaszczystych wydmach.

 

 

Dune House

 


Pierwszy zaprojektowany został przez portugalskie biuro Pereira Miguel Arquitectos. Wybudowany w 2008 roku Dune House można zobaczyć na własne oczy w Comporcie w Portugalii . Obiekt wydaje się być idealnie wkomponowany w otoczenie. Bryła obiektu przypomina linie wydm, w których jest on schowany dzięki czemu sprawia on wrażenie, jakby istniał tam od samego początku. Nie jest to do końca dziwne, gdyż teren został sztucznie dostosowany do projektu.

 

Dom podzielony jest na odrębne sekcje, z których w każdej znajdziemy odmienne widoki. Architekt projektując ten obiekt przewidział także, że tereny takie jak wydmy ulegają ciagłym zmianom co tylko urozmaici i tak już ciekawe widoki. Na elewacji zastosowano głównie beton w połączeniu z drewnem, co daje bardzo ciekawy efekt idealnie komponujący się w otoczenie. Także i wnętrze utrzymane zostały w dość surowym klimacie.

 

 

Dune House

 


Zupełnie innym przykładem jest Villa in the Dunes projektu Zandbelt&vandenBerg. Obiekt ten także został oddany w zeszłym roku i powstał w Hoek van Holland w Holandii . Architektura tego domu jest zupełnie inna niż Dune House w Portugalii. Bardziej surowa bryła powoduje, że nie jest on idealnie zintegrowany z otoczeniem.

 

 

Villa in the Dunes

 


Wejście do obiektu znajduje się w pochylonej w stronę terenu ścianie. Można uznać, że przypomina ono trochę wejście do magazynu a nie do domu jednorodzinnego. Na poziomie wejścia znajduje się także sypialnia gościnna. Piętro wyżej znajdziemy salon oraz kuchnie z jadalnią. Na najwyższym poziomie znajduje się główna sypialnia. Wszystko utrzymane jest w bardzo surowym jednak nowoczesnym stylu. Praktycznie każda elewacja wykonana została z rożnych materiałów co nie wszystkim może przypaść do gustu.

 

 

Villa in the Dunes

 


Porównując przykład domu przy plaży z lat 70-tych oraz nowo wybudowanych nowoczesnych obiektów w Portugalii i Holandii trzeba przyznać, że architektura willi na wydmach zmierza w bardzo ciekawym kierunku. Kwestią gustu natomiast pozostaje, który z przytoczonych przykładów jest, kolokwialnie mówiąc, fajniejszy. W każdym razie miejmy nadzieje, że i polskie wybrzeże doczeka się większej ilości ciekawych i oryginalnych budynków.

 

 

Więcej zdjęć zobacz w GALERII

 

 

tag

 


Zobacz także:

 

 

Bondi Wave House

 

Willa zawieszona nad przepascią

 

Słoneczna willa nad jeziorem

Skomentuj:

Domy na wydmach