Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Antyblob Rema Koolhaasa

buma

Zamiast obłych kształtów, proste geometryczne rozwiązania. Zamiast statycznej bryły przenośny pawilon, który może być obracany na każdy z boków. Prada Transformer z pracowni OMA niczym prawdziwy Transformers ma zmieniać wygląd i zastosowanie.

Prace nad budynkiem trwały od 2000 roku, a efekty można będzie oglądać już pod koniec kwietnia w Seulu. Rem Koolhaas niejednokrotnie podkreślał, iż kontekst nie ma dla niego znaczenia. Tak jest i w tym przypadku. Pawilon stanie w sąsiedztwie XVI-wiecznego pałacu Kyounghee, co wprowadzi nowoczesny element w historyczną zabudowę.

Prada Transformer ma kształt czworościanu. Każda ze ścian przybiera także inny kształt - sześciokąta, koła, kwadratu i krzyża. Koolhaas na konferencji prasowej podczas prezentowania modelu budynku powiedział, iż współczesna architektura przyzwyczaiła nas do obłych, niezdefiniowanych kształtów. "Prada Transformer to antyblob" - powiedział architekt. Korzysta z przejrzystych, zdefiniowanych i znanych wszystkim form.

Stalowa struktura pokryta zostanie półprzeźroczystą elastyczną membraną białego koloru wykorzystywaną m.in. do przykrywania samolotów w hangarach. Membrana będzie mocno naciągnięta, a każdy z kształtów będzie się na niej odbijał.  

Pawilon będzie obracany przy pomocy żurawia, który obróci budynek w zależności od wydarzeń, jakie będą się w nim odbywać. Prada Transformer ma służyć jako kino, galeria sztuki oraz sala pokazów mody, w której pomieści się około 500 gości. Każdy z planów został dostosowany do rodzaju wydarzenia, które ma się na nim odbywać.

Prada Transformer to nie pierwszy projekt Koolhaasa realizowany dla Prady. Zaprojektował już sklep w Beverly Hills oraz słynny sklep na Broadway'u w Nowym Jorku.

Zobacz także:

The Plain & Pavilion - wielki X od UN Studio

Pawilon na skwrze Hoovera od JEMS Architekci

Nowoczesny Wersal

    Więcej o:

Skomentuj:

Antyblob Rema Koolhaasa