Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podziurawiony blok od MVRDV w Madrycie

wolf

Holenderscy architekci z MVRDV słyną z transformacji znanych wzorców. Ich najnowsza realizacja w Hiszpanii - Celosia Building - to kwartał mieszkalny wyglądający jak ser szwajcarski. Budynek przepruwają bowiem pustki mieszczące patia dla mieszkańców.

MVRDV nie boją się eksperymentować. Ich budynki przypominają skład kontenerów (Silodam w Amsterdamie), czy blok, od którego odrywają się mniejsze kubatury, sprawiające wrażenie jakby lewitowały (WoZoCo w Amsterdamie).
 
Holendrzy mają za sobą dwie udane mieszkalne realizacje w Madrycie, które projektują z miejscowym biurem Blanca Lleó. W 2005 roku ukończyli Mirador Buidling, wyglądający jakby kwartał miejskiej zabudowy postawiono w pionie - różne bloki poukładano na sobie, otaczają wielką pustkę w środku, rodzaj zawieszonego w powietrzu dziedzińca.

Owocem tego samego hiszpańsko-holenderskiego zespołu jest najnowsza, tegoroczna realizacja - Celosia Building, wielki blok socjalny wybudowany dla madryckiej spółki EMVS.

Budynek to kolejna transformacja zabudowy kwartałowej. Na pozór wszystko jest prawie identycznie jak w tradycyjnym kwartale, elewacje budynku biegną wzdłuż ulic, tworząc czworoboczny blok miejski z dużym dziedzińcem w środku. Jednak Celosia Building to tak naprawdę 30 mniejszych bloków, które jak cegły, bądź sterta skrzynek postawiane są obok siebie, jak i na sobie.

Co więcej pryzma bloków jest tak skonfigurowana, że pomiędzy kubaturami pozostawiono wolne prześwity. Znajdują się one na różnych poziomach i z daleka nadają bryle Celosia Building wygląd wielkiego kawałka szwajcarskiego sera.

Te prześwity spełniają kilka funkcji, dostarczają słońca i powietrza mieszkaniom, pozwalają także, by promienie słoneczne i wiatr docierały nawet do dziedzińca, który dzięki temu nie jest smutną studnią. Od strony prześwitów zlokalizowano wejścia do mieszkań, stąd mają one charakter patiów. Ułatwią w socjalnym budynku, mimo jego znacznej skali, nawiązywać kontakty międzysąsiedzkie. Każde patio służy tylko kilku mieszkaniom. Może pełnić rolę półprywatnego tarasu, z którego roztaczają się przepiękne widoki na cały Madryt i gdzie będzie można na leżaku wypić kawę z sąsiadem.

Celosia Building to budynek z czytelną strukturą, jego idei nie zaburzają materiały wykończeniowe, których ilość sprowadzono do minimum. Każdy z 30 bloków tworzących obiekt wykonany jest z lanego na budowie betonu. Ponieważ to budynek socjalny ważna była szybkość prac i ich prostota. Powtarzalny układ identycznych okien, biegnących od podłogi do sufitu, ułatwił pracę. Do ścian zastosowano te same formy, które po ukończeniu kondygnacji były wykorzystywane do wylewania betonu na kolejnym piętrze.

Betonowe ściany pozostawiono w surowym stanie, jedynie od środka je otynkowano. Gładkości betonowym elewacjom dodała na końcu warstwa z poliuretanu, dzięki czemu Celosia Buidling z daleko migocze w słońcu.

Budynek ma też panele słoneczne pokrywające całą powierzchnię jego dachu, które ogrzewają wodę w budynku i pozwalają na spore oszczędności energetyczne.

Celosia Building zawiera 146 mieszkań, jedno, dwu i trzy pokojowych. Pod całym obiektem jest dwukondygnacyjny parking podziemny na 165 samochodów. W parterze usytuowano 6 lokali usługowych. Budynek kosztował 12,5 miliona euro.

Skomentuj:

Podziurawiony blok od MVRDV w Madrycie