Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zhang Lei - tradycja kontra nowoczesność

NB

Betonowa struktura w otoczeniu historycznych, ceglanych domów? Slit House autorstwa Zhanga Lei powstał w jednej z dzielnic miasta Nanjing w Chinach. Obiekt przypomina tradycyjny dom z dwuspadowym dachem, jednak jego charakter jest zgoła inny. 

AZL architects, Zhang Lei, dom jednorodzinny, beton, chiny, architektura
Slit House, Nanjing, 2007
AZL architects/ zdj. Nacasa

 

 

Dom zaprojektowany przez pracownię Atelier Zhanglei znajduje się w historycznym centrum miasta Nanjing. Zhang Lei znany jest z obiektów budowanych przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów, przede wszystkim cegły. Tym razem jednak zaproponował nowoczesną realizację, która wykonana jest w całości z betonu.

 

 

Slit House

 

 

Obiekt przypomina tradycyjny dom z dwuspadowym dachem. Przepruty jest jednak wieloma, zróżnicowanymi otworami okiennymi. Bryłę dzieli oszklone wgłębienie w formie zygzaka biegnące przez elewacje boczne. Jest to dynamiczny i zwracający uwagę element, który dodatkowo dobrze oświetla wnętrze. Wokół domu rozciąga się pas wykonany z drewna. Funkcjonuje on jako podest i dodaje założeniu ciepła. Całość będzie otoczona murem porośniętym zielenią.

 

 

Zhang Lei - tradycja kontra nowoczesność

 

 

Dom, choć odmienny od pobliskiej zabudowy, harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Ma też być wzorem dla przyszłych realizacji w tej dzielnicy, które według architekta powinny być dalekie wiernemu odwzorowaniu historycznych budynków.

 

 


nb

 

 


Zobacz także:

 


Garden House

 


Dom zmiennym jest

 


Gdzie jest ten dom?

 

Skomentuj:

Zhang Lei - tradycja kontra nowoczesność