Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Superwilla od Superform

dll

Jeden inwestor, dwa budynki, jeden organizm. Tak w skrócie można opisać projekt willi autorstwa słoweńskiej pracowni Superform, która powstała w niewielkiej wiosce Ljubno ob Savinji.

Ljubno ob Savinji to niewielka wioska w północnej części Słowenii. To tu prywatny inwestor zlecił architektom z pracowni Superform przebudowę należących do niego dwóch, sąsiadujących ze sobą budynków. Oba domy zlokalizowane są u stóp 10-metrowej skarpy, która, przed uregulowaniem tamtejszej rzeki, była brzegiem terenu zalewowego. Lokalizacja pozwoliła połączyć obcowanie z naturą i bliskość centrum wioski, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności mieszkańców.

Wbrew pozorom założeniem projektu nie było scalenie obu domów w jednolitą całość. Architekci z Superform jeszcze bardziej podkreślili ich odrębność, i to nie tylko na polu wizualnym, ale także funkcjonalnym.

Pierwszy budynek jest dedykowany nocy. Jego bryła najbardziej nawiązuje do tradycyjnych form budynków tego regionu. Ma on charakter zamknięty, introwertyczny i monolityczny. Mieści sypialnię, kuchnię, garderobę, łazienkę i jacuzzi. Drugi budynek jest natomiast jego przeciwieństwem - jest otwarty i ekstrawertyczny. Posiada nowoczesną bryłę, unoszącą się nad powierzchnią terenu. Ma ona stanowić metaforę łodzi zakotwiczonej w zielonej przystani. Budynek we wnętrzu mieści jadalnię, hol i pokój dzienny.

Odrębność obu budynków została podkreślona także za pomocą wykorzystanych materiałów. Podczas gdy w "domu zamkniętym" dominuje drewno i kamień, to w "domu nowoczesnym" prócz betonu, zastosowano szkło, stal i blachę tytanowo-cynkową. pomiędzy domami znajduje się w całości przeszklony łącznik.

Dzięki zróżnicowaniu form i funkcji obu budynków, otrzymano ciekawą, jednolitą całość. Ich łączna  powierzchnia wynosi 420 m2. Realizacja inwestycji została zakończona w tym roku.

Skomentuj:

Superwilla od Superform