Najwyższy wieżowiec w Polsce, ma mieć 282 metry!
W Warszawie u zbiegu al. Jerozolimskich i Miedzianej, ma stanąć najwyższy budynek w Polsce - 282 m z anteną.
Drapacze chmur przeganiają Pałac Kultury (231 m), jednak na razie wirtualnie. Lilium, projekt Zahy Hadid to najwyższy budynek, na jaki zgodził się ratusz (260 m). Niestety, z powodu kryzysu inwestor schował koncepcję do szuflady. Czeka na lepsze czasy.
Miliarder Jan Kulczyk z planem budowy najwyższego wieżowca w Polsce nosi się od 2007 roku. Jednak 4 lata temu usłyszał: - Najwyżej 130 m. Decyzję tłumaczono strefą ochronną wokół lotniska Okęcie. Dzisiaj okazuje się, że są wyjątki.
- Strefa ochronna przypomina miskę - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska na Okęciu. - Im dalej od drogi startowej, tym jej brzeg jest wyższy, czyli tym wyżej można budować. Ograniczenia sięgają prawie ul. Żelaznej. Wieża Kulczyka zrobiłaby dziurę w "misce" ograniczeń. Dlatego spółka Kulczyk Investments dostała tzw. warunki zabudowy tylko dla 130 m. Mimo to, biznesmen nie porzucił początkowych planów - Nie zrezygnowaliśmy z wyższej inwestycji - zdradza Andrzej Wyszyński, architekt projektujący dla Kulczyka. - I to się opłaciło. Urząd Lotnictwa Cywilnego dopuści w rejonie pl. Zawiszy inwestycje do 300 m wysokości. O taką decyzję o warunkach zabudowy występujemy - zapowiada architekt.
- Nasz wniosek wciąż jest w ratuszu. Nie wycofaliśmy go i jeszcze nie został rozpatrzony przez miasto - mówi Marta Wysocka, rzeczniczka spółki Kulczyk Investments.
Pomysł budzi kontrowersje. Wizja aż 300-metrowych wieżowców nie podoba się prof. Adamowi Z. Pawłowskiemu, który był konsultantem dla wieżowca Kulczyka. - Ciągnęliśmy go w dół, do 230 m. Zgodę na wyższy uważam za błąd - nie kryje profesor. Obawia się, że blisko 300-metrowy wieżowiec popsuje historyczną panoramę Starego Miasta oglądaną z praskiego brzegu. - Uważam, że powinno się trzymać granicę na poziomie ok. 200 metrów, czyli apartamentowca projektu Daniela Libeskinda przy Złotej 44. Dopiero postawienie roju budynków o takiej wysokości dałoby namiastkę naszego Manhattanu. Wystarczy już jeden za wysoki i zbyt wyróżniający się bryłą Pałac Kultury i Nauki - przekonuje prof. Pawłowski.
Inne zdanie mają w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju. Z opracowania urbanistów wynika, że Towarowa może być pasmem bardzo wysokich budynków, które wkomponują się w sylwetę miasta.
Źródło:warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
Jaskółcza na Dolnym Mieście w Gdańsku - historia i nowoczesność