Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwyższy wieżowiec w Polsce, ma mieć 282 metry!

red.

W Warszawie u zbiegu al. Jerozolimskich i Miedzianej, ma stanąć najwyższy budynek w Polsce - 282 m z anteną.

Tak może wyglądać wieżowiec Kulczyka w rejonie Placu Zawiszy
Tak może wyglądać wieżowiec Kulczyka w rejonie Placu Zawiszy
Fot. materiały prasowe

Drapacze chmur przeganiają Pałac Kultury (231 m), jednak na razie wirtualnie. Lilium, projekt Zahy Hadid to najwyższy budynek, na jaki zgodził się ratusz (260 m). Niestety, z powodu kryzysu inwestor schował koncepcję do szuflady. Czeka na lepsze czasy.

Miliarder Jan Kulczyk z planem budowy najwyższego wieżowca w Polsce nosi się od 2007 roku. Jednak 4 lata temu usłyszał: - Najwyżej 130 m. Decyzję tłumaczono strefą ochronną wokół lotniska Okęcie. Dzisiaj okazuje się, że są wyjątki.

- Strefa ochronna przypomina miskę - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska na Okęciu. - Im dalej od drogi startowej, tym jej brzeg jest wyższy, czyli tym wyżej można budować. Ograniczenia sięgają prawie ul. Żelaznej. Wieża Kulczyka zrobiłaby dziurę w "misce" ograniczeń. Dlatego spółka Kulczyk Investments dostała tzw. warunki zabudowy tylko dla 130 m. Mimo to, biznesmen nie porzucił początkowych planów - Nie zrezygnowaliśmy z wyższej inwestycji - zdradza Andrzej Wyszyński, architekt projektujący dla Kulczyka. - I to się opłaciło. Urząd Lotnictwa Cywilnego dopuści w rejonie pl. Zawiszy inwestycje do 300 m wysokości. O taką decyzję o warunkach zabudowy występujemy - zapowiada architekt.

Najwyższy wieżowiec w Polsce

- Nasz wniosek wciąż jest w ratuszu. Nie wycofaliśmy go i jeszcze nie został rozpatrzony przez miasto - mówi Marta Wysocka, rzeczniczka spółki Kulczyk Investments.

Pomysł budzi kontrowersje. Wizja aż 300-metrowych wieżowców nie podoba się prof. Adamowi Z. Pawłowskiemu, który był konsultantem dla wieżowca Kulczyka. - Ciągnęliśmy go w dół, do 230 m. Zgodę na wyższy uważam za błąd - nie kryje profesor. Obawia się, że blisko 300-metrowy wieżowiec popsuje historyczną panoramę Starego Miasta oglądaną z praskiego brzegu. - Uważam, że powinno się trzymać granicę na poziomie ok. 200 metrów, czyli apartamentowca projektu Daniela Libeskinda przy Złotej 44. Dopiero postawienie roju budynków o takiej wysokości dałoby namiastkę naszego Manhattanu. Wystarczy już jeden za wysoki i zbyt wyróżniający się bryłą Pałac Kultury i Nauki - przekonuje prof. Pawłowski.

Inne zdanie mają w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju. Z opracowania urbanistów wynika, że Towarowa może być pasmem bardzo wysokich budynków, które wkomponują się w sylwetę miasta.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?

Źródło:warszawa.gazeta.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Najwyższy budynek świata - kilometr wysokości!

World Trade Centre w Arabii Saudyjskiej

Wieżowiec Zahy Hadid obok Mariotta

Skomentuj:

Najwyższy wieżowiec w Polsce, ma mieć 282 metry!