Pomnik ziemniaka - atrakcja Biesiekierza od 1983 roku
W niewielkiej wsi Biesiekierz, niedaleko Koszalina, stoi jeden z najbardziej nietypowych pomników w Polsce. 9-metrowy monument stanął w 1983 roku przed Stacją Hodowli Roślin.

We wsi Biesiekierz (woj. zachodniopomorskie), przy drodze Koszalin-Szczecin w 1983 roku stanął pomnik ziemniaka. Monument ma wysokość 9 metrów, co nie jest przypadkowe, sama bulwa ma 3,95 m. Ziemniak ustawiony w pionie podtrzymują trzy stalowe ramiona.
Pomnik ziemniaka - Biesiekierz: dawna Stacja Hodowli Roślin
Pomnik ziemniaka stanął przed dawną Stacją Hodowli Roślin. Utworzono ją po II wojnie światowej, w majątku rodziny von Kameke. Nastawiona była na: „produkcję roślinną i chów trzody chlewnej oraz prace związane z wyhodowaniem nowych odmian ziemniaków”.
Wyhodowano w niej aż dziewięć nowych odmian ziemniaka. W latach 80. XX wieku ówczesny dyrektor stacji Mariusz Roeder, postanowił upamiętnić ten fakt, stawiając warzywu pomnik. Prace nad nim trwały blisko rok.Autorem monumentu jest artysta rzeźbiarz Wiesław Adamski (jego dzieła były wystawiane m.in. w Helsinkach, Berlinie, Madrycie, Waszyngtonie i w Paryżu, można je oglądać m. in. w Rotterdamie, Rawennie i w Warszawie).

Pomnik ziemniaka - Biesiekierz: bulwa w herbie gminy
Stację zlikwidowano w 1991 roku, ale pomnik został. Znalazł się nawet w herbie gminy Biesiekierz. Obiekt długo był jedyny w swoim rodzaju, ale we wrześniu 2007 roku w Poznaniu pojawił się monument pod nazwą Poznańska Pyra.
Miejscowy poeta Zygmunt Królak napisał o pomniku taki wiersz:
„Drogi przybyszu, witamy w gminie, która na świecie z ziemniaka słynie. To właśnie ziemniak, z herbu, z pomnika, sławi tę ziemię oraz rolnika. Taki to kolos stoi przy szosie, widoczny ponoć nawet w kosmosie. Gdyby go zetrzeć, obrać z łupiny, placków wystarczy dla całej gminy. Kto chce go dotknąć, kto nie dowierza, niech sam przyjedzie do Biesiekierza”.
- Więcej o:
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego