Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cezamat - nowy budynek Politechniki Warszawskiej

red

To będzie najczystsza uczelnia w Polsce. Za wyjątkowy projekt odpowiada pracownia Dedeco.

Już za 3 lata Politechnika Warszawska wzbogaci się o nowy kompleks budynków. Cezamat czyli Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii powstanie przy ulicy Poleczki. To tutaj młodzi naukowcy będą mogli manipulować materią na poziomie atomów, ale i pracować nad nowymi lekami, kosmetykami czy elektronicznym papierem. Jak tłumaczy prof. Romuald Beck z Politechniki Warszawskiej - Słowo kluczowe do zrozumienia, czym będziemy się tu zajmować, to "nano" - jedna milionowa część oznaczająca skalę atomową. Manipulowanie materią na tym poziomie wymaga niezwykłej dbałości o czystość. Tak jak chirurg przed operacją musi dokładnie umyć ręce, tak my musimy oczyścić powietrze. Profesor ponadto wyjaśnił, że nowoczesne procesory składają się z 200 mln tranzystorów. Jeżeli jeden z nich nie działa, cały układ jest do wyrzucenia. A już tylko jeden włos przykrywa tysiące tranzystorów. - Żeby oddać państwu skalę czystości laboratoriów powiem, że odsłonięcie na pięć sekund rękawa koszuli, by zerknąć na zegarek, generuje 15 tys. cząsteczek pyłu na metr sześcienny. Nasze najczystsze laboratorium zapewni przestrzeń zawierającą nie więcej niż dziesięć cząsteczek.

- Żeby zapewnić tę czystość powietrza w gabinecie, w którym w tej chwili się znajdujemy, w ciągu godziny powietrze trzeba by w nim wymienić kilkaset razy, cały czas je filtrując i oczywiście nie powodując huraganu - dodał Piotr Hofman, architekt z pracowni Dedeco, która projektuje Cezamat.

Gmach laboratorium będzie monolityczną bryłą pozbawioną okien. Całość zostanie osłonięta ażurową metalową siatką, dzięki czemu budynek będzie sprawiał wrażenie jednorodności. Ponadto ten zabieg pozwoli ukryć wystające liczne wyloty filtrów. Prócz laboratorium został zaprojektowany przeszklony budynek administracyjno-wykładowy i trzykondygnacyjny naziemny parking na 180 aut.

Warto dodać, że w pierwotnej koncepcji uczelnia planowała budowę obiektu przy ul. Narbutta na Mokotowie, ale inwestycję sparaliżowały protesty sąsiadów. Wtedy projekt wyglądał tak:

źródło: warszawa.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Cezamat - nowy budynek Politechniki Warszawskiej