Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polacy wyróżnieni za wieżowiec w Tokio

red

Anna Porębska i Adam Zwierzyński zostali wyróżnieni w tegorocznej edycji World Architecture Award - 20+10+X World Architecture Community Awards. Jury spodobał się ich oryginalny projekt muzeum, które ma aż 22 piętra!

Konkurs World Architecture Award jest organizowany cyklicznie. Jego formuła polega na wyłonieniu najlepszych projektów na drodze głosowania zarejestrowanych użytkowników serwisu World Architecture Community, trwającego przez kilka tysięcy. Oryginalna nazwa całego przedsięwzięcia jest związana ze sposobem przyznawania wyróżnień - 20 projektów wybierają członkowie honorowi czyli zaproszeni przez organizatorów konkursu krytycy architektury, wykładowcy, czynni architekci itp., kolejne 10 - wspomniani już użytkownicy. W tym roku do grona finalistów zakwalifikowała się śląska pracownia architektoniczna MUS Architects, która została wybrana w trakcie głosowania członków honorowych.

Ich projekt - Sto Metrów Mody czyli Muzeum Wertykalne w Tokio to propozycja jak na niewielkiej działce, w zurbanizowanej gęstej tkance miejskiej stworzyć nie tylko miejsce dla eksponatów, ale i przestrzeń, która przyciągnęłaby użytkowników. I tak autorzy wymyślili strzelistą, 22 piętrową wieżę, która jest kompletnym przeciwieństwem szablonowych wyobrażeń o muzeach jako horyzontalnych budynkach o szerokim poziomym układzie przestrzennym. Aby zrealizować rozbudowany program placówki, każde z pięter-poziomów ma przypisaną odrębną funkcję. Stała ekspozycja muzeum ma być uporządkowana chronologicznie - gość rozpoczynać będzie zwiedzanie od najwyższych poziomów wieży, na których zgromadzone zostaną najstarsze eksponaty objęte programem, odnoszące się do mody sprzed wieku - z lat 20. XX stulecia. Schodząc, odbiorca zbliżać się będzie ku współczesności i miastu rozciągającemu się poza murami muzeum. Całość ma przywodzić na myśl świętą górę czyli wulkanu Fuji. Dolna część budynku z rampa prowadzącą do miasta jest metaforą lawy, zaś jej stożkowana górna struktura - ośnieżonych szczytów. Oryginalna elewacja opleciona grubymi włóknami ma się kojarzyć z tematyką muzealnych zbiorów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Polacy wyróżnieni za wieżowiec w Tokio