Na Chmielnej powstaje biurowiec. Wiemy jak będzie wyglądał [WIZUALIZACJE]
W centrum Warszawy, w miejscu zburzonej kamienicy, rośnie już betonowy szkielet. To nowoczesny biurowiec z pracowni Bulanda, Mucha Architekci

To już druga inwestycja spółki LHI w tej okolicy. Rok temu nieopodal otwarto Nowy Dom Jabłkowskich. Nowy budynek powstaje w miejscu wyburzonej XIX-wiecznej kamienicy, w sąsiedztwie warszawskiego deptaka. Siedmiokondygnacyjny gmach ma połączyć działalność handlowo-usługową oraz przestrzeń biurową.
Dla sklepów i usług przewidziano parter, oraz poziom -1. Powierzchnie na wyższych piętrach zajmą biura. W budynku, na poziomie -2 znajdzie się parking dla 25 samochodów, w tym jedno stanowisko dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przestrzeń handlowa na parterze będzie dostępna bezpośrednio z poziomu ulicy. Do innych sklepów będzie można dotrzeć przez przestronne patio.
Założeniem projektu było wkomponowanie nowego budynku w istniejącą już tkankę architektoniczną. Projektanci musieli uwzględnić charakter sąsiednich kamienic, dlatego wysokość gmachu jest niemal taka sama jak budynków obok. Biurowiec będzie miał wprawdzie siedem kondygnacji, ale najwyższą z nich cofnięto w głąb działki - będzie ona niewidoczna dla pieszych. Dzięki temu Chmielna 25 nie będzie zaburzać ogólnego widoku ulicy.
Elewacja biurowca ma składać się głównie z "falujących" tafli szkła oraz być uzupełniona o drobne, kolorowe elementy. Projektanci chcieli w ten sposób nawiązać do architektury domów handlowych przy ul. Marszałkowskiej. Z kolei rozrzeźbiona elewacja ma odbijać światło tak, by nadać dynamiczny charakter budynku.
Niecierpliwie czekamy, aż budynek powstanie. Mamy nadzieję, że nowoczesna, szklana kamienica będzie impulsem dla rewitalizacji Chmielnej i jej dawny blask wróci.
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie