Pomarańczowe osiedle w Rudzie Śląskiej
Osiedle powstało rok temu w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szczęść Boże. W konfrontacji ze śląskim krajobrazem, najeżonym kominami i szybami kopalń, wygląda wyjątkowo oryginalnie. Jak oceniacie ten projekt?






Budowa nowego osiedla zakończyła się w 2011 r. Projekt przygotowali architekci Jan Pallado oraz Aleksander Skupin z Biura Projektów Architektonicznych (BPA). Budynki znajdują się w północno-zachodniej części Rudy Śląskiej. Sąsiadują bezpośrednio z zabrzańską dzielnicą Biskupice.
Osiedle składa się z czterech budynków czterokondygnacyjnych - trzech wolnostojących oraz jednego, narożnego. Budynek narożny ma charakter mieszkalno-usługowy i stanowi swego rodzaju „bramę”, która wyznacza wjazd do osiedla, gdzie wolnostojące bloki tworzą nowy układ urbanistyczny. Wszystkie budynki znajdują się na naturalnym wzniesieniu terenu, dlatego z ostatnich pięter widać panoramę Biskupic.
Oprócz tradycyjnego, naziemnego parkingu, mieszkańcy do dyspozycji mają jednostanowiskowe garaże, umieszczone w przyziemiach. W sumie osiedle liczy 51 mieszkań, których wielkość waha się od 49 do 65 mkw. Większość z nich posiada balkon bądź loggię.
Architekci chcieli wyglądem wpisać osiedle w otaczającą je tkankę architektoniczną, dlatego starali się zadbać o podobne proporcje, wysokość gzymsów oraz ceglastą kolorystykę elewacji, którą wzbogacono o kolorowe akcenty. Do sąsiednich budynków mają nawiązywać także dachy pulpitowe bloków.
- Więcej o:
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu