Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomarańczowe osiedle w Rudzie Śląskiej

red

Osiedle powstało rok temu w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szczęść Boże. W konfrontacji ze śląskim krajobrazem, najeżonym kominami i szybami kopalń, wygląda wyjątkowo oryginalnie. Jak oceniacie ten projekt?

Osiedle mieszkaniowe przy ul. Szczęść Boże w Rudzie Śląskiej
Osiedle mieszkaniowe przy ul. Szczęść Boże w Rudzie Śląskiej
fot. Biuro Projektów Architektonicznych

Budowa nowego osiedla zakończyła się w 2011 r. Projekt przygotowali architekci Jan Pallado oraz Aleksander Skupin z Biura Projektów Architektonicznych (BPA). Budynki znajdują się w północno-zachodniej części Rudy Śląskiej. Sąsiadują bezpośrednio z zabrzańską dzielnicą Biskupice.

Osiedle składa się z czterech budynków czterokondygnacyjnych - trzech wolnostojących oraz jednego, narożnego. Budynek narożny ma charakter mieszkalno-usługowy i stanowi swego rodzaju „bramę”, która wyznacza wjazd do osiedla, gdzie wolnostojące bloki tworzą nowy układ urbanistyczny. Wszystkie budynki znajdują się na naturalnym wzniesieniu terenu, dlatego z ostatnich pięter widać panoramę Biskupic.

Osiedle mieszkaniowe przy ul. Szczęść Boże w Rudzie Śląskiejfot. Biuro Projektów Architektonicznych

Oprócz tradycyjnego, naziemnego parkingu, mieszkańcy do dyspozycji mają jednostanowiskowe garaże, umieszczone w przyziemiach. W sumie osiedle liczy 51 mieszkań, których wielkość waha się od 49 do 65 mkw. Większość z nich posiada balkon bądź loggię.

Architekci chcieli wyglądem wpisać osiedle w otaczającą je tkankę architektoniczną, dlatego starali się zadbać o podobne proporcje, wysokość gzymsów oraz ceglastą kolorystykę elewacji, którą wzbogacono o kolorowe akcenty. Do sąsiednich budynków mają nawiązywać także dachy pulpitowe bloków.

 

ZOBACZ TAKŻE:


Jak mieszkają najbiedniejsi?


Akademik jak luksusowy apartament


i-Pawilon na Biennale w Wenecji

Skomentuj:

Pomarańczowe osiedle w Rudzie Śląskiej