Pomarańczowe osiedle w Rudzie Śląskiej
Osiedle powstało rok temu w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szczęść Boże. W konfrontacji ze śląskim krajobrazem, najeżonym kominami i szybami kopalń, wygląda wyjątkowo oryginalnie. Jak oceniacie ten projekt?






Budowa nowego osiedla zakończyła się w 2011 r. Projekt przygotowali architekci Jan Pallado oraz Aleksander Skupin z Biura Projektów Architektonicznych (BPA). Budynki znajdują się w północno-zachodniej części Rudy Śląskiej. Sąsiadują bezpośrednio z zabrzańską dzielnicą Biskupice.
Osiedle składa się z czterech budynków czterokondygnacyjnych - trzech wolnostojących oraz jednego, narożnego. Budynek narożny ma charakter mieszkalno-usługowy i stanowi swego rodzaju „bramę”, która wyznacza wjazd do osiedla, gdzie wolnostojące bloki tworzą nowy układ urbanistyczny. Wszystkie budynki znajdują się na naturalnym wzniesieniu terenu, dlatego z ostatnich pięter widać panoramę Biskupic.
Oprócz tradycyjnego, naziemnego parkingu, mieszkańcy do dyspozycji mają jednostanowiskowe garaże, umieszczone w przyziemiach. W sumie osiedle liczy 51 mieszkań, których wielkość waha się od 49 do 65 mkw. Większość z nich posiada balkon bądź loggię.
Architekci chcieli wyglądem wpisać osiedle w otaczającą je tkankę architektoniczną, dlatego starali się zadbać o podobne proporcje, wysokość gzymsów oraz ceglastą kolorystykę elewacji, którą wzbogacono o kolorowe akcenty. Do sąsiednich budynków mają nawiązywać także dachy pulpitowe bloków.
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie