Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Służewski Dom Kultury. Wieści z budowy

red, warszawa.gazeta.pl

Wśród betonowych bloków stanęło kilka drewnianych domków. To znaczy, że budowa Służewskiego Domu Kultury dobiega końca. Całą relację przeczytasz na warszawa.gazeta.pl

Konkurs na projekt Służewskiego Domu Kultury zorganizowano w 2008 r. Zwyciężyły pracownie WWAA oraz 137 Kilo Architekci. Kluczem do sukcesu okazał się nowoczesny projekt, który pamięta o przeszłości tego miejsca (stąd w w drewnianych domkach znalazł się wybieg dla zwierząt, warzywniak i kompostownik).

Służewski Dom Kultury przypomina skupisko wolnostojących, rozrzuconych w przestrzeni budynków. To trochę jak mazowiecka urbanistyka, jakby każdy z domów stał bokiem do sąsiada. Taki układ przestrzenny wynikał z przeszkód, z którymi musieli uporać się architekci. Przez środek działki biegnie ogromnej wielkości rura - kolektor ściekowy między Ursynowem Północnym a Mokotowem. Przełożenie rury byłoby zbyt kosztowne. Architekci początkowo nie chcieli by rura "dyktowała" im jak mają projektować, lecz później udało się ją zaadoptować, stawiając nad nią... amfiteatr. Na wypadek jakiejś awarii, konstrukcję amfiteatru obmyślano tak, by można ją było szybko i łatwo zdemontować.

Służewski Dom Kultury nie jest obiektem parterowym. W podziemiach znajdują się pomieszczenia, które będą służyć edukacji kulturalnej. Będą w nich organizowane zajęcia plastyczne, warsztaty ceramiczne (będzie piec do wypalania). Powstanie  pracownia komputerowa i fotograficzna. W specjalnej sali ćwiczyć będą mogły zespoły taneczno-wokalne.

W podziemiach znalazło się także foyer. Ściany przestronnej przestrzeni ozdobiono różnej wielkości kawałkami sklejki, korka i paździerzowych płyt MDF.

- To umowne warstwice geodezyjne, kolejne warstwy ziemi. Na jednej z nich uwieczniliśmy przekrój wszystkich budynków Centrum Kultury. Wtedy łatwiej zrozumieć, co kryje się pod ziemią, a co stoi na niej - pokazuje Natalia Paszkowska z WWAA.

Z foyer łatwo można dostać się na powierzchnię. Tam w kolejnym z domków znajdzie się klub literacki. Ma on być miejscem organizowania spotkań z pisarzami i aktorami. Na powierzchni mieścić się będzie administracja Domu. Budynek ten jest bardziej okazały, piętrowy. Domki pokryto deskami z modrzewia syberyjskiego, jednak dużą część fasady stanowi szkło. Ma ono zapewniać optymalny dopływ światła do wnętrz, co ma duże znaczenie w przypadku np. pomieszczenia plastycznego.

Budowa Służewskiego Domu Kultury ma zakończyć się latem tego roku, natomiast oficjalne otwarcie zaplanowano na wrzesień.

źródło: warszawa.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Służewski Dom Kultury. Wieści z budowy