Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdzie powstanie pierwszy Skwer Sportów Miejskich?

red

Skwer Sportów Miejskich to społeczna inicjatywa, dzięki której warszawska dzielnica Bemowo zyska atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną otwartą dla wszystkich mieszkańców. Możecie pomóc zdecydować gdzie dokładnie ma powstać

Gdzie wyląduje „lewitująca ławka” zaprojektowana przez grupę uznanych warszawskich architektów? Organizatorzy projektu Skwer Sportów Miejskich oraz Dzielnica Bemowo zapraszają do udziału w głosowaniu, które wskaże teren na którym zostanie zrealizowany pierwszy w Polsce skwer sportów miejskich. Głosowanie trwa pod adresemwww.skwer.eu/bemowo do północy z niedzieli na poniedziałek. W ciągu kilku godzin w ankiecie wzięło udział już ponad 700 osób.

Projekt Skweru na Bemowie rozpoczął się w czerwcu 2011 roku, kiedy na zaproszenie Dzielnicy Bemowo zespół Skweru Sportów Miejskich - grupa architektów, sportowców i aktywistów - rozpoczął prace nad zaprojektowaniem unikalnej przestrzeni rekreacyjnej. Doskonała lokalizacja na Osiedlu Przyjaźń zainspirowała architektów do stworzenia projektu łączącego bujną zieleń i piękne otoczenie ze sportami miejskimi dla wszystkich pokoleń.

Niestety w ostatniej chwili przed rozpoczęciem budowy pojawiły się roszczenia do terenu planowanego Skweru. Uniemożliwiają realizację zaplanowanej w budżecie dzielnicy inwestycji. Bemowo nie ustaje jednak w staraniach o doprowadzenie inwestycji do szczęśliwego końca i wskazało dwie nowe lokalizacje.

Organizując otwarte głosowanie na najlepszą lokalizację działamy w duchu projektu, w którym od początku stawiamy na otwartość i kontakt z przyszłymi użytkownikami, czego najlepszym dowodem są trzy przeprowadzone przez nas ankiety i ponad 4000 respondentów - mówi Grzegorz Gądek, inicjator akcji.

Wybór, którego dokonają respondenci internetowej ankiety i osoby głosujące w Urzędzie Dzielnicy Bemowo (gdzie można głosować do zamknięcia urzędu w najbliższy piątek) będzie początkiem intensywnej pracy, tak aby już na koniec wakacji 2013 roku Skwer został otwarty.

Projekt architektoniczny przygotowany dla pierwszej lokalizacji zostanie dostosowany do nowej lokalizacji - musi pasować do swojego nowego otoczenia. Ponadto skwer powinien być otwarty dla wszystkich pokoleń, funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie i niedrogi w realizacji - takie ambitne założenia postawili przed sobą architekci projektu.

Jak ostatecznie będzie wyglądał Skwer Sportów Miejskich dowiemy się w najbliższych miesiącach. Jedno jest pewne - niezależnie od przeciwności zespół projektowy Skweru i Urząd Dzielnicy Bemowo doprowadzą projekt budowy do szczęśliwego końca, niezależnie od dostatecznej realizacji. Najpierw jednak muszą wiedzieć gdzie zbudować Skwer, a ta decyzja zależy od mieszkańców Warszawy. Głosowanie trwa nawww.skwer.eu/bemowo.

Czym jest Skwer Sportów Miejskich?

Jesteśmy spontanicznie powstałą grupą pasjonatów dobrej architektury, aktywistów i miejskich sportowców. Nasz projekt rozwija się od ponad dwóch lat angażując kilkadziesiąt organizacji i wiele osób prywatnych reprezentujących przekrój mieszkańców Warszawy.

Skwer Sportów Miejskich to nie pojedynczy plac - to koncepcja wysokiej jakości przestrzeni publicznej służącej rekreacji. Przestrzeń ta w naszym założeniu ma być międzypokoleniowa, funkcjonalna, atrakcyjna wizualnie, otwarta (publicznie dostępna) oraz niedroga w realizacji i obsłudze. Efektem naszej pracy ma być stworzenie nie tylko pierwszego Skweru Sportów Miejskich,ale całego modelu budowy Skwerów - lubianych i trwale angażujących wszystkie pokolenia mieszkańców okolicy, ale mających moc przyciągania ludzi z Polski i ze świata.

W ramach trwającego projektu Skweru na Bemowie opracowujemy model procesu projektowania przestrzeni, który będzie można powtarzać, tak aby Skwer Sportów Miejskich Miejskich mógł istnieć w wielu lokalizacjach. Każda lokalizacja ma mieć w założeniu unikalną, dostosowaną do kontekstu formę która będzie miała funkcje rekreacyjne, treningowe i kulturalne. Aby każdy odbiorca był usatysfakcjonowany, projektujemy Skwer nie tylko jako przestrzeń, ale również jako usługę, która będzie dostosowana do wymagań różnych odbiorców tak, aby ich doświadczenie korzystania ze Skweru zawsze było jak najlepsze.

Dotychczas zrealizowaliśmy dwie koncepcje: "Stadion Siedmiolecia" (śródmieście) i Skwer na Bemowie, gdzie trwa proces inwestycyjny. Ponadto skonsultowaliśmy kilka inwestycji pod kątem dostępności dla sportów miejskich (m. in. Plac Teatralny w Szczecinie) oraz warszawskie Bulwary Wiślane.

Postępy zespołu Skweru można śledzić na stronie www.skwer.eu oraz na profilu na facebooku (facebook.com/skwereu).

Zespół Skweru Sportów Miejskich: BudCud, Centrala, KAPS Architekci, MOKO Architects, WWAA, Polska Młodych, Stocznia

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdzie powstanie pierwszy Skwer Sportów Miejskich?