Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w szczerym polu. Nowy projekt Ultra Architects

red

Masywna bryła chroni przed silnym wiatrem

„Szczere pole!” - to zdanie narzuciło się nam od razu podczas wizyty na działce, na której mieliśmy zaprojektować dom. A powiedzenie „ w szczerym polu hula wiatr” zostało natychmiast pozytywnie zweryfikowane - mówią poznańscy architekci.

Rzeczywiście dom znajduje się w odosobnieniu na działce, która przypomina olbrzymią łąkę. Od strony północnej przylega do drogi, a od południowej graniczy z lasem. Odległość pomiędzy miejscem, w którym ma stanąć budynek, a najbliższymi drzewami wynosi ponad 100 metrów. Projektując dom architekci musieli uwzględnić wymagania stawiane przez warunki zabudowy, między innymi to, że budynek musi posiadać skośny dach.

Bryła budynku została tak zaprojektowana, żeby pomiędzy jej fragmentami powstały kieszenie. Te kieszenie to tarasy, a budynek stanowi ich naturalną osłonę przed gwałtownymi powiewami wiatru. Ponadto daje cień i poczucie intymności, tworząc wiele rozmaitych zakątków.

Takie ukształtowanie bryły ma również przywodzić na myśl zabudowę wiejską. Nawiązanie do niej sprawiło, że wykluczyliśmy budowę wielowątkowej, skomplikowanej bryły. Budynek ma sprawiać wrażenie, że jest zespołem prostych obiektów, dzięki czemu przypomina tradycyjne wiejskie zabudowania. Każda bryła budynku jest zespołem funkcji, w ten sposób budynek dzieli się na: część dzienną, techniczną, sypialną, i gościnną - dodają autorzy.

Budynek przypominający małą osadę jest zaprojektowany w całości w konstrukcji drewnianej. Ściany posiadają szkielet drewniany, który został wypełniony ociepleniem; wewnątrz wykończony sklejką, a na zewnątrz okładziną z desek zabarwionych na ciemno. Drewno odgrywa również dużą rolę we wnętrzu, gdzie niemalże całkowicie otacza mieszkańców zdobiąc nie tylko podłogi i ściany ale też sufit.

Skomentuj:

Dom w szczerym polu. Nowy projekt Ultra Architects