Nowoczesne meble miejskie. Gdańsk urządzi sobie salon pod chmurką
Zakończył się konkurs, który rozstrzygnął jakie miejskie meble pojawią się wkrótce na ulicach Gdańska
Miasto ogłosiło konkurs w październiku tego roku. Cieszył się sporym zainteresowaniem. Architekci przesłali ponad 90 różnych projektów. Urzędnicy z gdańskiego ratusza chcą w ten sposób wprowadzić jednolite standardy dla nowych ławek, koszy i stojaków rowerowych, jednak nie oznacza to, że w całym mieście obowiązywać będzie jeden wzór. Osobne zestawy mebli przewidziano dla przestrzeni historycznych i inne dla nowszych dzielnic.
W wymaganiach konkursowych zwrócono uwagę na to, aby meble charakteryzowały się "wysokim poziomem artystycznym", tworzyły spójną linię wzorniczą i były zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii, z materiałów odpornych na warunki pogodowe. Dlatego jury oceniało przesłane prace biorąc pod uwagę trzy kryteria: wpisanie się w charakter wybranego typu przestrzeni; estetyka i design oraz ergonomia, funkcjonalność i trwałość.
Wyłonione w konkursie meble zostaną wpisane do Katalogu Mebli Miejskich Gdańska, z którego będą musieli korzystać drogowcy wymieniając wysłużone już elementy małej architektury.
Jury przyznało jedną nagrodę główną w kategorii przestrzeń współczesna. Nie wyłoniono jednak pierwszej i drugiej nagrody w kategorii przestrzeń historyczna. W kategorii "przestrzeń współczesna" I nagrodę przyznano projektowi przygotowanemu przez Igora Wiktorowicza i Małgorzatę Knobloch z Gdańska. Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta i członek jury tłumaczył, że nagrodzony projekt idealnie łączy współczesne wzornictwo z elementami lokalnej tożsamości:
Autorom udała się sztuka nawiązania do form charakterystycznych dla miasta w bezpretensjonalny, subtelny sposób - mówi Szymański.
II nagrodę w tej kategorii otrzymała Joanna Tutka (Warszawa), III Karol Pliżga (Łochów). Natomiast w kategorii "przestrzeń historyczna" III nagrodę otrzymali: zespół projektantów Designlab (Warszawa), Karolina Ptach (Rumia) oraz Marcin Szneider (Szczecin).
- Więcej o:
Nowy Rynek w Katowicach. Architekci komentują [OPINIE]
Małe jest piękne. Mostki w parku miejskim w Tychach [ZDJĘCIA]
Miejski Salon Białegostoku otwarty, ładnie? [ZDJĘCIA]
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu