Nowy dworzec w Płocku. PKP stawia na centrum przesiadkowe [WIZUALIZACJE]
W Płocku powstanie przesiadkowy węzeł łączący kolej, dworzec PKS i komunikację miejską












Koncepcję architektoniczną nowego dworca w Płocku przygotowała łódzka pracownia Archidea - Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska. Tworząc pełną ekspresji bryłę budynku, architekci inspirowali się dynamiką współczesnych środków transportu. Specyficzne zadaszenie stanowisk autobusowych to z kolei nawiązanie do skrzydeł Hermesa - greckiego Boga dróg i podróżnych. Stalowe wsporniki oparte na żelbetowych słupach mają przypominać pnie drzew i nawiązywać do natury.
Chcemy, by ten szpaler elementów konstrukcyjnych w formie drzew, naprowadzający podróżnych do głównego wejścia, podświadomie kojarzył się z zielenią miejską, nadając założeniu wielkomiejski charakter - mówią architekci.
W ramach inwestycji powstanie 13 stanowisk autobusowych, w tym jeden przystanek komunikacji miejskiej. Wszystkie stanowiska będą zadaszone i pozwolą suchą stopą przedostać się z peronów do budynku dworca i części handlowej.
Lokale komercyjne powstaną w południowo-wschodniej części założenia - tam fasada będzie mocno przeszklona. Na piętrze budynku urządzone zostaną: biura, niewielki hotel i pomieszczenia dla kierowców autobusów.
Część kolejowa skupi się na parterze. To tam umieszczone zostaną kasy biletowe, punkt informacji dla podróżnych, poczekalnia i toalety. Na parterze powstaną też przestrzenie dla sklepów i restauracji z letnim ogródkiem.
Koszt przebudowy dworca w Płocku to 15 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na jesień tego roku
- Więcej o:
Pierwszy w Polsce podziemny dworzec kolejowy. Nowy Kraków Główny [DUŻO ZDJĘĆ]
Jest ratunek dla Poznania? Nowy projekt Dworca Głównego [WIDEO]
PKP stawia pierwsze ekodworce. Będzie hit? [WIZUALIZACJE]
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki