Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy dworzec w Płocku. PKP stawia na centrum przesiadkowe [WIZUALIZACJE]

red

W Płocku powstanie przesiadkowy węzeł łączący kolej, dworzec PKS i komunikację miejską

Koncepcję architektoniczną nowego dworca w Płocku przygotowała łódzka pracownia Archidea - Królikowski Wichliński - Architekci Spółka Partnerska. Tworząc pełną ekspresji bryłę budynku, architekci inspirowali się dynamiką współczesnych środków transportu. Specyficzne zadaszenie stanowisk autobusowych to z kolei nawiązanie do skrzydeł Hermesa - greckiego Boga dróg i podróżnych. Stalowe wsporniki oparte na żelbetowych słupach mają przypominać pnie drzew i nawiązywać do natury.

Chcemy, by ten szpaler elementów konstrukcyjnych w formie drzew, naprowadzający podróżnych do głównego wejścia, podświadomie kojarzył się z zielenią miejską, nadając założeniu wielkomiejski charakter - mówią architekci.

W ramach inwestycji powstanie 13 stanowisk autobusowych, w tym jeden przystanek komunikacji miejskiej. Wszystkie stanowiska będą zadaszone i pozwolą suchą stopą przedostać się z peronów do budynku dworca i części handlowej.

Lokale komercyjne powstaną w południowo-wschodniej części założenia - tam fasada będzie mocno przeszklona. Na piętrze budynku urządzone zostaną: biura, niewielki hotel i pomieszczenia dla kierowców autobusów.

Część kolejowa skupi się na parterze. To tam umieszczone zostaną kasy biletowe, punkt informacji dla podróżnych, poczekalnia i toalety. Na parterze powstaną też przestrzenie dla sklepów i restauracji z letnim ogródkiem.

Koszt przebudowy dworca w Płocku to 15 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na jesień tego roku

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy dworzec w Płocku. PKP stawia na centrum przesiadkowe [WIZUALIZACJE]