Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomysł na współczesne schronisko w górach [WASZE PROJEKTY]

red

Projekt stworzyła Ksymena Borczyńska, studentka architektury na Politechnice Śląskiej. Jej pomysł zakłada wybudowanie obiektu na turystycznym szlaku gór Beskidu Żywieckiego.

Projektantka chce umieścić budynek pośród przyrody. Do wnętrza prowadzić ma specjalna kładka, która jest przedłużeniem szlaku turystycznego. Obiekt, który autorka nazwała Wieżą Motykową mają odwiedzać głównie turyści, którzy spacerują po okolicy.

Projekt Borczyńskiej to w pewnym sensie współczesna interpretacja górskich schronisk z efektowną wieżą widokową. Ze szczytu budynku można obserwować zarówno południową, jak i północną część gór oraz sięgać wzrokiem aż po Tatry.

Drewniana elewacja dobrze komponuje się z otoczeniem i stanowi swoistą platformę do podziwiania okolicznej przyrody. Masywny charakter bryły łagodzi swobodny rytm okien. Umieszczone w ścianach otwory razem tworzą ciekawy graficzny efekt.

Projektantka przewidziała tu powstanie noclegowych pokoi oraz restauracji. Beton konstrukcyjny potraktowany został jako element zdobiący wnętrze. Obok niego wykorzystano jasne drewno.

W Polsce nurt architektury związany z budowaniem w górach - jak się zdaje - zabrnął w ślepą uliczkę regionalizmu. Od niego Wieża Motykowa odchodzi i zbliża się do myślenia o architekturze jako o zaznaczającej swój inny charakter, nieimitującej i nie do końca dopasowanej, ale i nienarzucającej się, współgrającej z otoczeniem - komentuje Ksymena Borczyńska.

Jak daleko może sięgać ingerencja architekta w przyrodę? Czy zaprojektowana przez nią wieża mogłaby stanąć w tym miejscu?

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomysł na współczesne schronisko w górach [WASZE PROJEKTY]