Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Art Inkubator w Łodzi. Centrum biznesu dla młodych artystów

red

Inkubator przemysłów kreatywnych to trzy zrewitalizowane budynki pofabryczne. Znajdują się w nich: biura, galerie, pracownie, sale konferencyjne i wystawiennicze. Obiekty zostały otwarte w łódzkiej Fabryce Sztuki

Art_Inkubator w Łodzi
Art_Inkubator w Łodzi
fot. ThisWayDesign

Kiedyś znajdowały się w nich magazyny tkanin. Teraz budynki zyskały nowe życie. Zabytkowe gmachy zostały zbudowane w latach 1887-1910. Jeden z nich należy do najwcześniejszych w Polsce konstrukcji żelbetonowych. Ich przeznaczenie zostało precyzyjnie określone już na etapie projektowania. Stąd wzięły się np. małe okna - leżąca tkanina nie potrzebowała światła.

Mało kto wie, że w czasie wojny Niemcy ulokowali tu tajny magazyn pocisków artyleryjskich - wspomina Andrzej Szkudlarek, wieloletni pracownik Uniontexu.

Pomysł na remont dawnych magazynów opierał się na zachowaniu oryginalnych elementów w możliwie największym stopniu. Nowoczesne wnętrza koegzystują z liczącymi ponad sto lat posadzkami, klatkami schodowymi, czy ślusarką drzwiową. Zachowano też fragment oryginalnego dachu trzykondygnacyjnego budynku znajdującego się w centralnej części posesji.

Koncepcję architektoniczną przygotowała łódzka Pracownia Projektowa Joanna Kucharska-Kosatka (Budynek A) oraz zespół architektów w składzie: Wojciech Wycichowski, Jacek Borkowski i Marek Solnica (Budynki B i C). Projekt budowlany i wykonawczy na podstawie koncepcji wykonała firma AB-Projekt Sp.z o.o. z Tych.

Podczas rewitalizacji zmodernizowano trzy budynki oraz ich bezpośrednie otoczenie starając się zachować jak najwięcej elementów historycznego układu funkcjonalnego. Bryły i wnętrza magazynów nie zostały przekształcone. Przywrócono oryginalny kształt i wystrój elewacji. W miarę możliwości zachowano oryginalną ślusarkę, posadzki z płyt żeliwnych, podłogi drewniane i ceglane.

W ramach inwestycji powstał przeszklony dziedziniec oraz kawiarnia.

_____

Art_Inkubator" jest realizowany przez Fabrykę Sztuk w Łodzi. Fabryka Sztuki jest miejską instytucją kultury utworzoną przez Urząd Miasta, Łódź Art Center i Stowarzyszenie Teatralne "Chorea".

Skomentuj:

Art Inkubator w Łodzi. Centrum biznesu dla młodych artystów