Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Opuszczony radziecki blok w Warszawie do rozbiórki, powstanie...

red, warszawa.gazeta.pl

Opuszczony budynek stoi w sąsiedztwie siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych, u zbiegu al. Szucha i ul. Litewskiej w Warszawie. Kiedyś mieszkali tu radzieccy dyplomaci. W jego miejscu ma powstać biurowiec

Projekt nowego gmachu powstał w pracowni architekta Bolesława Stelmacha. Budynek wzniesiony zostanie na planie litery L. Będzie mieć siedem kondygnacji, z czego ta najwyższa zostanie cofnięta w głąb działki. W ten sposób architekci chcą optycznie pomniejszyć całą bryłę.

Budynek ozdobi elewacja wykonana z betonowej kratownicy. Kratownica znajdzie się również z tyłu biurowca, jednak z tej strony będzie ona drewniana.

W ramach inwestycji wyremontowany zostanie również stojący w pobliżu zabytkowy pałacyk. Ma on bogatą historię, powstał w XIX wieku i często zmieniał właścicieli. W latach 60. przekazano go ambasadzie Związku Radzieckiego, to właśnie wtedy w sąsiedztwie willi powstał blok dla radzieckich dyplomatów. W pałacyku urządzono też przedszkole, później kino, a po upadku Związku Radzieckiego budynek stał opuszczony. Dopiero kilka lat temu MSZ odzyskał gmach co otworzyło drogę do inwestycji.

Obecnie właścicielem budynku jest firma deweloperska Green Property Group.

Pałacyk jest dla nas atutem tego projektu, czymś, co wyróżni naszą inwestycję. Drugim atutem będzie spory zielony dziedziniec o powierzchni ponad 1,3 tys. m kw., schowany za nowym budynkiem - mówi Artur Nowakowski, prezes GPG.

Ten skrawek zieleni jest określany mianem "tajemniczego ogrodu". Rośliny, które się w nim znajdą będą się pięły po elewacji budynku od strony ogrodu. Inwestor zapowiada też, że na wyższych kondygnacjach powstanie taras. Z kolei sam pałacyk zostanie wyremontowany przy współpracy z konserwatorem zabytków.

Nowy biurowiec zaoferuje 8 tys. m kw. powierzchni biurowej. Powstanie pod nim parking na 30 aut. W pałacyku powstanie przestrzeń określana przez inwestora mianem restauracyjno-klubowej. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Opuszczony radziecki blok w Warszawie do rozbiórki, powstanie...