Kultowy Smyk idzie do generalnego remontu
Ikona modernizmu zostanie poddana gruntownemu remontowi. Zachowane zostaną zabytkowe elementy konstrukcji budynku. Deweloper zafunduje nową elewację na wzór tej historycznej. Budynek powiększy się o nową część
Modernistyczny gmach wzniesiony został w latach 50. ubiegłego wieku według projektu architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego. W powojennych czasach szybko stał się nową ikoną stolicy i handlową wizytówką miasta. Budynek był chętnie odwiedzany przez warszawiaków. Niestety w 1975 r. pożar poważnie uszkodził wnętrze CDT, jego pośpieszna odbudowa nie przywróciła mu oryginalnego wyglądu.
Teraz może się to zmienić. Spółka Immobel otrzymała decyzję wydaną przez prezydent Warszawy, która zatwierdziła projekt przebudowy obiektu. CDT zostanie dokładnie wyremontowany i powiększony o nową powierzchnię na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Koncepcję przebudowy i rozbudowy przygotowało konsorcjum pracowni AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.
Co istotne, prace restauratorskie oraz modernizacyjne prowadzone są w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Zachowane zostaną zabytkowe elementy konstrukcji budynku, przywrócona zostanie mu historyczna elewacja z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami oraz iluminacją. Obiekt odzyska też historyczną nazwę.
Nowa część gmachu u zbiegu Brackiej i Kruczej będzie mocno przeszklona. Wizualnie korespondować ma z odrestaurowaną częścią. Cały kompleks dysponować będzie łączną powierzchnią 22 tysięcy m kw. W środku powstaną biura i lokale handlowe. Nowy gmach będzie liczył 7 kondygnacji naziemnych oraz 4 kondygnacje podziemne. Powstałe w środku lokale handlowe będą dostępne dla klientów bezpośrednio z ulicy.
Prace budowlane rozpoczną się jesienią tego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2017 r.
- Więcej o:
Dom Handlowy w Mławie. Handlowiec to perła PRL-u [WYWIAD]
Lekka i szklana. Taka będzie nowa Rotunda [WIZUALIZACJE]
Koniec warszawskiego Sezamu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu