Tajemniczy biurowiec gigant w Krakowie
To będzie jedna z największych inwestycji Krakowa. Inwestor nie chce zdradzić co dokładnie znajdzie się w środku

Liczący 11 pięter biurowiec stanie przy wiadukcie spinającym Aleje Trzech Wieszczów z aleją 29 Listopada. Jednak póki co, niewiele o nim wiadomo. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni nsMoonStudio. To ta sama pracownia, która zaprojektowała krakowską "Cricotekę".
Na wizualizacjach zobaczyć można dość potężną, długą na kilkaset metrów bryłę. Szklana elewacja jest nieregularnie przepleciona panelami o ciemnym kolorze.
Dziennikarze z krakowskiej Gazety dowiedzieli się, że budynek będzie pełnił funkcje usługowe. To oznacza, że w środku znaleźć się mogą zarówno sklepy, jak i biura. Część krakowian już teraz obawia się, że pod inwestycją kryje się budowa kolejnego centrum handlowego.
Tak się nie stanie. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wyraźnie precyzuje, że w tym miejscu sklepy wielkopowierzchniowe powstać nie mogą - uspokaja Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta.
Nie wiadomo tez jaką dokładnie wysokość będzie miał nowy budynek.
Początkowo inwestor chciał zbudować wieżowiec o wysokości 80 metrów. Odmówiłem. Ale jeżeli przewyższenie na najwyższym budynku będzie miało maksymalnie 40 metrów, zgodzę się na ten projekt. Wykonaliśmy analizy i okazało się, że nie zaburzy on sylwety miasta - zapewnia Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.
Inwestycja powstanie na ogromnym terenie. Długość działki przeznaczonej pod budowę to 430 metrów, natomiast szerokość to 100 metrów. Taka wielkość działki pozwoli uzyskać w tym miejscu nawet 120 tys. m kw. powierzchni co oznacza, że obiekt może mieć porównywalną wielkość do Galerii Krakowskiej.
- Więcej o:
Wystartowała przebudowa krakowskiego Szkieletora!
Biurowiec przy Grzybowskiej w Warszawie [GALERIA]
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych