Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom-mikrus z Krakowa

red

DOMO DOM to jednoosobowy dom, który ma powierzchnię kawalerki i wszystko co niezbędne do wygodnego mieszkania

DOMO DOM z Krakowa
DOMO DOM z Krakowa
fot. Tomasz Zakrzewski

Budynek stoi w Krakowie przy ul. Zakamycze. Zaprojektował go zespół architektów z pracowni Architekt Tadeusz Lemański. Dom jest bardzo mały. Jego powierzchnia to 40 m kw., dodatkowo powierzchnia garażu to 22 m kw. Architekci celowo unikają nazywania go "domem dla singla" ponieważ nie chcą w ten sposób narzucić stylu bycia mieszkańca.

Budynek ma potencjalnemu mieszkańcowi zapewnić komfort posiadania własnego domu, bliskość przyrody i garaż, w którym można trzymać samochód, motocykl czy rower.

W środku architekci zmieścili wszystkie niezbędne funkcje. Znalazły się tam: salon, kuchnia, sypialnia i łazienka. Pokój dzienny z aneksem kuchennym zaplanowano na parterze. Jedna z jego ścian ma duże przeszklenie, przez które można się dostać na taras i do ogrodu. Sypialnię umieszczono na poddaszu, pod którym znalazł się garaż.

Ideą projektu było minimalne zaprojektowanie poszczególnych pomieszczeń, jednak tak aby nie traciły absolutnie nic ze swojej funkcjonalności. Niełatwym zadaniem były również określone warunki zabudowy, narzucające obowiązek przekrycia budynku dachem dwuspadowym - tłumaczą projektanci.

To własnie ten nietypowy dach jest najbardziej charakterystyczną częścią budynku. Jego kształt zdaje się dyktować wygląd wewnętrznych pomieszczeń.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

DOMO DOM z Krakowafot. Tomasz Zakrzewski

Ściany i stropy zaprojektowano jako monolityczne powierzchnie żelbetowe. Tak wykonaną konstrukcję ocieplono i wykończono materiałem elewacyjnym: kamieniem i blachą tytanowo-cynkową. Wewnątrz zastosowano posadzki żywiczne i tynki cementowo-wapienne. Architekci zdecydowali, że jedynie schody wykończone będą drewnem dębowym.

Pod koniec 2013 r. jury wybrane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich wyłoniło ten projekt, jako jeden z dziesięciu najlepszych realizacji domów reprezentujących Polskę na wystawie V4 Family Houses - domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Skomentuj:

Dom-mikrus z Krakowa