Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Solpol z Wrocławia stanie się zabytkiem? [SONDA]

kamil białas

Znajdujący się w centrum Wrocławia Solpol to budynek kontrowersyjny. Jego kolorowa elewacja i odważny kształt są krytykowane przez wielu. Dom handlowy ma jednak obrońców, którzy chcą, by ten zyskał status zabytku

Budynek Solpol we Wrocławiu
Budynek Solpol we Wrocławiu
fot. Maciej Lulko (foto-ml.pl)

Wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie budynkowi statusu zabytku złożyły Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła dzięki czemu budynek ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.

Solpol zbudowany został w 1993 r., w reprezentacyjnym punkcie Wrocławia - przy ul. Świdnickiej, w pobliżu Rynku. Zaprojektował go architekt Wojciech Jarząbek. W momencie powstania dzięki kolorowej elewacji zdecydowanie wyróżniał się na tle miejskiej architektury. Początek lat 90. był czasem przełomu politycznego i gospodarczego w Polsce, a jednym z wyróżników ulic polskich miast tamtych lat była wszechobecna szarość. Solpol był pierwszym obiektem, który w tak odważny sposób przeciwstawił się tej szarości i stał się symbolem transformacji Wrocławia.

W ostatnich latach coraz częściej mówiło się, że właściciel Solpolu planuje wyburzyć budynek. Dlatego Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Fundacja Transformator, chcąc go ochronić, złożyli wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie Solpolu do rejestru zabytków.

Wartość artystyczna Solpolu, będąca od jego powstania przedmiotem ożywionej debaty, w ostatnich latach staje się coraz szerzej uznawana w środowisku naukowym - przekonuje Marek Karabon z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Jak uważa Marek Karabon, dom towarowy Solpol jest ostatnim takim obiektem, który został zaprojektowany według tradycyjnych, XIX-wiecznych wzorców, który zbudowano przy ul. Świdnickiej.

Kontynuował on trend domów towarowych jako obiektów reprezentacyjnych, których rangę podkreślała bogata forma architektoniczna. Jako ostatni przedstawiciel tej tradycji kończy on złotą erę ulicy Świdnickiej jako traktu handlowego i ilustruje, bardzo odmienne od obecnego, podejście do kwestii funkcjonalnej obiektów handlowych - dodał Marek Karabon.

Wniosek wpłynął już do konserwatora, który 20 lutego wszczął postępowanie w sprawie wpisu budynku do rejestru zabytków. Barbara Obelinda-Nowak, wojewódzki konserwator zabytków swoją decyzję podjęła po rozmowie z naukowcami.

Jako wojewódzka rada ochrony zabytków głosowaliśmy praktycznie jednomyślnie, a są tam osoby z różnych środowisk zawodowych i w różnym wieku. To obiekt ważny historycznie, o wyrazistych cechach artystycznych, a do tego jeden z ostatnich domów towarowych wzniesionych we Wrocławiu przed epoką centrów podmiejskich i galerii - powiedział wrocławskiej Gazecie prof. Rafał Eysymontt z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co dalej? Kolejnym etapem jest wyrażenie opinii przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Niezbędne będą również konsultacje wśród historyków sztuki i architektów.

Patrzenie na Solpol jest jak oglądanie własnych zdjęć z podstawówki. Owszem, mieliśmy wtedy dziwne fryzury i niemodne dziś ubrania, ale nie można się ich wyrzekać i tych zdjęć wyrzucić. To część naszej tożsamości - podsumowuje dr Agata Gabiś, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego i przedstawicielka Fundacji Transformator.

Jeśli Solpol zostanie wpisany na listę to stanie się najmłodszym zabytkiem w Polsce.

    Więcej o:

Skomentuj:

Solpol z Wrocławia stanie się zabytkiem? [SONDA]