Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polsko-włoski pomysł na dom

red

Bryła budynku jest współczesną interpretacją wiejskiego kurnika

Projekt przygotował zespół architektów z pracowni Tissellistudio
Projekt przygotował zespół architektów z pracowni Tissellistudio
źródło: Tissellistudio

Mamb to dom jednorodzinny, którego projekt przygotowali architekci z pracowni Tissellistudio (Filippo Tisselli, Cinzia Mondello oraz Marcin Dworzyński). Architekci chcieli stworzyć parterowy dom, który garściami będzie czerpał z nowoczesnych rozwiązań. Pierwszą przeszkodą na drodze do realizacji tego projektu był lokalny plan zagospodarowania, który precyzyjnie definiował charakterystykę budynków mieszkalnych w regionie. Zakładał on powstawanie wyłącznie budynków dwupiętrowych, o dwuspadowym dachu pokrytym dachówką i otynkowanej fasadzie.

Plan narzucał restrykcyjne kryteria stojące w całkowitej przeciwności z oczekiwaniami naszego klienta - mówią autorzy projektu.

Mimo tych ograniczeń architektom udało się znaleźć kompromis.

Inspiracją do powstania projektu domu była architektura ruralistyczna, również budynki hodowlane oraz gospodarcze. Dom Mamb stał się zatem współczesną interpretacją... kurnika, który tak powszechnie występuje w tej części Włoch.

Jednokondygnacyjna konstrukcja przekonała miejscową administrację, aby zmienić założenia miejscowego planu zagospodarowania i w konsekwencji wydać pozwolenie na budowę parterowego budynku mieszkalnego - dodają architekci.

W sumie powierzchnia domu to 490 m kw., a jego długość to 40 metrów. Bryła budynku została przykryta dwuspadowym dachem oraz została całkowicie przeszklona od strony południowej, zapewniając tym samym naturalne nasłonecznienie wszystkich pomieszczeń, z których rozciąga się widok na okoliczne wzgórza.

W środku powstała strefa dzienna, której powierzchnia to ponad 100 m kw. Została ona podzielona na dwie części: kuchnię z jadalnią oraz obniżony o 50 cm salon.

Projekt przygotował zespół architektów z pracowni Tissellistudioźródło: Tissellistudio

Budynek zyskał także nowoczesny system ruchomych paneli, dzięki którym można regulować stopień nasłonecznienia. Panele te w konfiguracji otwartej podwajają powierzchnię zewnętrznych tarasów. Panele kontrolowane są za pomocą pilota dając w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i prywatności wszystkim mieszkańcom.

Budynek był nominowany w konkursie The Plan Awards 2015 podczas EXPO 2015 w Mediolanie.

Skomentuj:

Polsko-włoski pomysł na dom