Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Basen zamiast nieba? Dom dla miłośnika nurkowania

Piotr Nef

W południowej Polsce powstaje nietypowy dom, w którym na niebo patrzy się... przez basen! Woda ma stać się tu integralną częścią domu, a basen nie będzie stanowił jedynie jednego z wielu pomieszczeń. Dzięki przezroczystej konstrukcji będzie widoczny z wielu przestrzeni i będzie główną wizualną dominantą mieszkania.

Dom podwodny został zaprojektowany z myślą o konkretnym użytkowniku, którym jest miłośnik pływania i nurkowania - stąd motywem przewodnim projektu stała się woda. Architekci z BXBstudio Bogusław Barnaś zaproponowali jednak niecodzienne rozwiązanie i zamiast tworzyć basen w ogrodzie, lub przeznaczyć na niego jedno z pomieszczeń postanowili, że woda ma być główną atrakcją całego domu.

Dlatego też podnieśli zewnętrzny basen na wysokość pierwszego piętra i zapewnili mu przezroczystą konstrukcję. Rozwiązanie to umożliwiło zachowanie otwarcia widokowego na góry ze znajdującej się na parterze części dziennej oraz bezpośrednie wyjście do ogrodu z pominięciem klasycznego tarasu z basenem. Jednocześnie świecące z góry słońce dostaje się do wnętrza prze wodę w basenie tworząc we wnętrzu niesamowitą dynamiczną grę kolorów i światła.

Na dachu domu znajdzie się przekręcona w stosunku do pozostałej części budynku bryła, w której znajdzie się pomieszczenie tzw. samotni, w którym zlokalizowana będzie przestrzeń do kontemplacji.

Obok głównego budynku zaplanowano jako nawiązanie do tradycyjnych form zabudowy budynek stodoły. Jest to jednak nawiązanie jedynie formalne, bo funkcja została już dostosowana do współczesnych potrzeb. Zgodnie z preferencjami właściciela, który jest miłośnikiem sportu znajdzie się w niej obszerne pomieszczenie siłowni i przestrzeń do ćwiczeń.

Skomentuj:

Basen zamiast nieba? Dom dla miłośnika nurkowania