[WARSZAWA] Tak będzie wyglądał nowy budynek Sejmu

red

To kolejna rozbudowa Sejmu RP zaprojektowana w pracowni Bolesława Stelmacha. Aktualnie trwa przetarg na wykonawce nowego budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy gmach zostanie oddany do użytku wiosną 2018 roku.

Wizualizacja nowego budynku Sejmu
Wizualizacja nowego budynku Sejmu
fot. Pracownia Bolesława Stelmacha

Nowy budynek Sejmu RP to kolejna rozbudowa rządowego budynku zaprojektowana przez Bolesława Stelmacha. Podobnie jak poprzednia rozbudowa w parku Rydza-Śmigłego, także nowy projekt jest oszczędny i minimalistyczny w formie. Także tutaj mamy bryłę o wyraźnych wertykalnych podziałach - tym razem, ze względu na skalę obiektu przełamanych mocno wysuniętymi gzymsami nad poszczególnymi kondygnacjami budynku.

Projektowana bryła wyrośnie przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Pięknej na terenie obecnego parkingu. Będzie się składać z pięciu nadziemnych i trzech podziemnych kondygnacji. W jej wnętrzu znajdzie się osiem sal posiedzeń oraz sto gabinetów dla posłów.

Początkowo planowany łącznik, który miał powstać nad ulicą i zapewnić przejście do istniejących budynków sejmowych, ze względu na decyzję konserwatora został zastąpiony przejściem zlokalizowanym w kondygnacjach podziemnych.

Trwający aktualnie przetarg na budowę ma zostać rozstrzygnięty jesienią - wtedy poznamy wykonawcę nowego budynku. Od tego momentu zwycięska firma będzie miała dwa i pół roku na postawienie obiektu. Szacunkowy koszt realizacji według Kancelarii Sejmu to 50 mln. zł.

Nowy budynek Sejmu powstanie w tym miejscu:

Więcej o planach rozbudowy Sejmu czytaj także na warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

[WARSZAWA] Tak będzie wyglądał nowy budynek Sejmu