[WARSZAWA] Tak będzie wyglądał nowy budynek Sejmu
To kolejna rozbudowa Sejmu RP zaprojektowana w pracowni Bolesława Stelmacha. Aktualnie trwa przetarg na wykonawce nowego budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy gmach zostanie oddany do użytku wiosną 2018 roku.
Nowy budynek Sejmu RP to kolejna rozbudowa rządowego budynku zaprojektowana przez Bolesława Stelmacha. Podobnie jak poprzednia rozbudowa w parku Rydza-Śmigłego, także nowy projekt jest oszczędny i minimalistyczny w formie. Także tutaj mamy bryłę o wyraźnych wertykalnych podziałach - tym razem, ze względu na skalę obiektu przełamanych mocno wysuniętymi gzymsami nad poszczególnymi kondygnacjami budynku.
Projektowana bryła wyrośnie przy skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Pięknej na terenie obecnego parkingu. Będzie się składać z pięciu nadziemnych i trzech podziemnych kondygnacji. W jej wnętrzu znajdzie się osiem sal posiedzeń oraz sto gabinetów dla posłów.
Początkowo planowany łącznik, który miał powstać nad ulicą i zapewnić przejście do istniejących budynków sejmowych, ze względu na decyzję konserwatora został zastąpiony przejściem zlokalizowanym w kondygnacjach podziemnych.
Trwający aktualnie przetarg na budowę ma zostać rozstrzygnięty jesienią - wtedy poznamy wykonawcę nowego budynku. Od tego momentu zwycięska firma będzie miała dwa i pół roku na postawienie obiektu. Szacunkowy koszt realizacji według Kancelarii Sejmu to 50 mln. zł.
Nowy budynek Sejmu powstanie w tym miejscu:
Więcej o planach rozbudowy Sejmu czytaj także na warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
W kuluarach Sejmu RP
Co kryją podziemia Sejmu?
Ambasady w Warszawie - TOP 10 architektonicznych perełek
Nowa ambasada Polski w Berlinie [wyniki konkursu architektonicznego]
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami