Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ruchoma rzeźba na Patio Cosmopolitan. Nowa przestrzeń miejska w Warszawie

red

Warszawski Cosmopolitan to wieżowiec, który choć powstał stosunkowo niedawno, to już nie sposób wyobrazić sobie śródmieścia Warszawy bez jego smukłej i eleganckiej sylwetki. Poza budynkiem projekt zakładał stworzenie także ogólnodostępnej zadaszonej przestrzeni miejskiej, która będzie naturalnym przedłużeniem Placu Grzybowskiego. Nowy plac został właśnie otwarty, a jedna z jego głównych atrakcji jest ruchoma rzeźba Erana Shakine'a.

Patio Cosmopolitan - bo tak nazywa się niedawno otwarta ogólnodostępna przestrzeń będąca integralną częścią wieżowca Cosmopolitan, to rodzaj zadaszonego miejskiego placyku, który może być miejscem spotkań czy różnych działań artystycznych.

Główną atrakcją nowej przestrzeni jest znajdująca się w centralnej części placu ruchoma rzeźba Erana Shakine'a, którego prace są wystawiane między innymi w British Museum i innych prestiżowych muzeach i galeriach.

Warszawska praca Erana przedstawia rodzaj huśtawki bądź równoważni. Na dwóch końcach poziomej belki ustawione są zwrócone do siebie dwie sylwetki. Wraz z ruchem belki zmienia się wzajemna pozycja mężczyzny i kobiety, co symbolizuje dynamikę i nieprzerwaną zmienność ludzkich relacji.

Rzeźba „You and Me” jest wysoka na 8 metrów. Pełen cykl ruchu rzeźby zajmuje osiem godzin.

Dookoła placu w parterach budynku zlokalizowano liczne lokale gastronomiczne o różnym profilu, które mogą stanowić dodatkową atrakcję do odwiedzenia nowego placu.

W czasach grodzonych osiedli i szlabanów broniących dostępu na podwórka inicjatywa stworzenia takiego miejsca dla wszystkich mieszkańców i turystów naszym zdaniem jak najbardziej zasługuje na uznanie.

Skomentuj:

Ruchoma rzeźba na Patio Cosmopolitan. Nowa przestrzeń miejska w Warszawie