Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zainspirowany tradycją ale nowoczesny. Dom Małopolski [WIZUALIZACJE]

red

Dom Małopolski to projekt, którego założeniem był dom swoją formą wywodzący się z tradycyjnej, lokalnej architektury, ale który jednocześnie jest nowoczesny i odpowiada współczesnym standardom i wymogom. Za punkt wyjścia posłużyła drewniana chata z niebieskimi pasami będącymi charakterystycznym elementem zdobniczym wielu lokalnych domów. Ale w nowej bryle, znajdziemy dużo więcej nawiązań do architektury regionu.

Dom Małopolski
Dom Małopolski
BXBstudio Bogusław Barnaś

Bryła nawiązuje do tradycyjnego trójpodziału elewacji na kamienny cokół, drewniane ściany i dach kryty strzechą. W nowym projekcie z pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś mają one swoje odpowiedniki w betonowej piwnicy wystającej nieznacznie ponad poziom terenu, spadzistym dachu wykonanym z drewnianych łupków oraz ścianach wykończonych drewnianą mozaiką o różnym podziale, w której najwęższe elementy zostały pomalowane w charakterystycznym niebieskim odcieniu.

Charakterystyczne cechy stylistyczne drewnianej chałupy, które przełożyliśmy na współczesny język architektoniczny to nietypowa barwa - ultramaryna stanowiąca element zdobiący historyczne domy. Był to niegdyś najtańszy dostępny barwnik wykorzystywany do zdobienia domów. Wyraźne podcienie, które można dostrzec w drewnianych wiejskich domach z bali, również kształtują współczesną formę Domu Małopolskiego. Z jednej strony podkreślają dynamiczną strefę frontową budynku dostosowując linie budynku do kształtu ciasnej działki, z drugiej strony stanowią okazałe zadaszenie tarasu letniego - mówią architekci o swoim projekcie.

W betonowym podpiwniczeniu zlokalizowany został garaż oraz pomieszczenia techniczne. Parter budynku to przestronna strefa dzienna z dużym salonem otwierającym się na częściowo zadaszony taras, a także pokój gościnny. Część prywatna została zlokalizowana na poddaszu. Znajdziemy tu gabinet do pracy, łazienki oraz sypialnie, w tym główną z osobną dużą garderobą i własną łazienką.

Dom Małopolski jest kontynuacją wątku twórczego wcześniejszych projektów pracowni Domu Zagrodowego, Domu Artysty i przede wszystkim - Domu Polskiego. Wszystkie wspomniane domy łączy charakterystyczny trójpodział odseparowanych form architektonicznych, które kreują dynamiczny i intrygujący dialog przestrzennych kontrastów.

Makietę domu można zobaczyć na trwającej do końca listopada wystawie: BXBstudio - architektura zakorzeniona w tradycji w Ramach Dni Dizajnu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w Budyneku Inżynierii Środowiska, KUL, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie, ul. Ofiar Katynia 8B. Więcej informacji o wystawie TUTAJ.

Skomentuj:

Zainspirowany tradycją ale nowoczesny. Dom Małopolski [WIZUALIZACJE]