Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Otwarta kuchnia na dachu i ruchoma ściana frontowa. Nowoczesny dom z Poznania

red

Z zewnątrz wygląda na aluminiowe, zamknięte pudełko. Jednak gdy zaczekamy może zacząć się otwierać, a za frontową ścianą zobaczymy... wewnętrzny ogród. Ale to nie jedyne niecodzienne rozwiązanie. Niespodzianka czeka także na dachu.

Projekt domu na poznańskim Grunwaldzie
Projekt domu na poznańskim Grunwaldzie
PL.architekci

Miejscowy plan zagospodarowania obejmujący niedużą działkę na Poznańskim Grunwaldzie nakazywał zlokalizowanie frontowej elewacji w odległości pięciu metrów od ulicy. Problem polegał na tym, że tuż za tą linią w głąb działki rosną drzewa, które właściciele chcieli zachować. Usytuowanie działki wobec stron świata także sugerowało otwarcie domu w kierunku drogi.

Ale to co było dobre z punktu widzenia urbanistyki czy kierunków świata i nasłonecznienia otwierało dom na ruchliwą ulicę i wzrok przechodniów. Aby rozwiązać ten problem architekci postanowili na nietypowe rozwiązanie. Właściwa bryła budynku została odsunięta od drogi, zaś w obowiązkowej linii powstała ściana, której poszczególne panele można automatycznie otwierać lub zamykać w zależności od potrzeb. Za nią zaplanowany został wewnętrzny ogród, w którym zachowano istniejące drzewa.

Dopiero za ogrodem znajdują się okna pomieszczeń mieszkalnych, w tym przeszklonego salonu, które mają pożądaną ekspozycję wobec stron świata, ale wieczorem gdy we wnętrzu pali się światło, a mieszkańcy potrzebują więcej intymności - panele frontowej ściany można zamknąć, a z okien będzie widok na wewnętrzny dziedziniec, który pełni funkcję zielonego pokoju.

Panele tworzące ścianę frontową, oraz stanowiące okładzinę pozostałych elewacji budynku zostały zaplanowane z białego, lekko połyskliwego aluminium, które nadaje prostej i minimalistycznej bryle lekkości.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dachu na potrzeby częściowo zadaszonego tarasu. W ten sposób przestrzeń, zwykle niewykorzystana, stała się dodatkowym miejscem do wypoczynku z ciekawym widokiem na całą okolicę. Poza tarasem, na dachu zaplanowana została także letnia otwarta kuchnia, dzięki czemu dach może być wykorzystywany w wieloraki sposób, nie tylko do relaksu, ale także pracy czy komfortowej organizacji okolicznościowych spotkań.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Za projekt budynku odpowiadają architekci z pracowni PL.architekci: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka i Marcin Kozierowski. Budowa domu zaplanowana jest na rok 2016.

Skomentuj:

Otwarta kuchnia na dachu i ruchoma ściana frontowa. Nowoczesny dom z Poznania